گردشگری

ایده در هتل ها

ایده در هتل

هتل تعریفی ساده برای همه اهالی سفر دارد: جایی برای اقامت در سفر. اگر به هر کدام از اهالی سفر بگوییم هتل شما را یاد چه چیزی می‌اندازد، به احتمال زیاد جواب‌شان باید “جایی برای خوابیدن در سفر” باشد. البته حتما این اقامت همراه با خدمات جانبی نظیر رستوران و فضاهای ورزشی و خدمات مورد نیاز دیگر است که ما در این مقال به آنها کاری نداریم. اما بعضی از هتل‌ها این تعریف ساده هتل را تغییر داده‌اند. یعنی به جای آنکه مسافر برای انجام یک کار یا دیدن جاذبه‌های یک شهر، به مسافرت برود و از هتل صرفا برای محل اقامت استفاده کند، خود این هتل‌ها تبدیل به هدف سفر شده می‌شود. چنین تغییری با استفاده از ایده‌هایی خاص محقق می‌شود که ما در این مطلب به بررسی این ایده‌ها پرداخته‌ایم. بخش اول هتل‌هایی که ایده‌ها در آنها اجرایی شده‌اند و بخش دوم ایده‌هایی که برای هتل‌های آینده مطرح هستند.

ایده‌های امروز

ربات به‌جای انسان

فرض کنید برای پذیرش و گرفتن اتاق وارد لابی هتل شوید و ببینید به جای کارکنان پذیرش هتل، چند ربات منتظر شما ایستاده باشند. هتلی در ژاپن با نام «هن‌نا» نخستین هتل دنیا محسوب می‌شود که از ربات به جای نیروی انسانی در هتل خود استفاده کرد. این هتل در تمامی بخش‌های خود از ربات‌ها با اشکال مختلف استفاده کرد و تلاش کرد تا زودتر به سوی آینده محتمل گام بردارد.

البته به نظر می‌رسد این ایده با شرایط فعلی تکنولوژی هنوز چندان عملی نباشد، چرا که این هتل نیمی از ربات‌هایش را کنار گذاشته است. نکته جالبی که درخصوص یکی از تجربه‌های صورت گرفته در این هتل مطرح شده، این است که صدای بلند خرناس یک مسافر در نیمه شب، باعث می‌شود تا ربات به اشتباه این صدا را به عنوان یک درخواست از سوی مسافر برداشت کند. به همین جهت ربات با اتاق تماس می‌گیرد و مسافر را بیدار می‌کند و اعلام می‌کند: «درخواست شما واضح نبود، لطفا یک بار دیگر درخواست‌تان را تکرار کنید!»

شناور بر روی آب

بعضی از کشتی‌های نه چندان بزرگ که پیش‌ترها وسیله‌ای برای حمل و نقل مسافر بودند، تبدیل به اقامت‌گاه‌هایی جذاب در قلب برخی از شهرها شده‌اند. شهرهای شلوغ و پر مسافر اروپایی که اغلب در فصل‌های شلوغ با مشکل کمبود جا هستند به سراغ ایده استفاده از این کشتی‌ها رفته‌اند که آنها را بوتل می‌نامند. استفاده از کشتی‌های مسافربری سابق برای اقامتگاه چندین ویژگی مثبت دارد:

  • در نقطه مرکزی شهر (در رودها یا دریاچه‌ها یا بنادر) مستقر می‌شود که دسترسی مناسبی به مراکز گردشگری دارد.
  • فضایی از شهر (خشکی) را اشغال نمی‌کند و به ظرفیت پذیرش گردشگر در آن شهر اضافه می‌کند.
  • فضای داخل کشتی‌ها شبیه به هتل است؛ چرا که کابین‌های مسافرین را دارد و بدون هرگونه تغییری می‌تواند همچنان مسافر بپذیرد.

جایی برای نوشیدن

بعضی‌ها معتاد نوشیدن‌اند. وقتی که سفر می‌روند، این اعتیاد تشدید می‌شوند و علاقه دارند تا وقت‌های آزادشان را بیشتر صرف این علاقه و اعتیاد کنند. هتل پراران ملبون با تکیه بر این موضوع، فضایی را طراحی کرده که به بهشت عاشقان نوشیدن تبدیل شده است. این هتل با الهام گرفتن از طرح بشکه‌های نوشیدنی و با این ایده که اینجا می‌توان در هر زمانی نوشید، تبدیل به هتلی خاص در استرالیا و حتا در جهان شده است. نوشیدن، خوردن و جشن و پایکوبی بخشی از برنامه‌های دائمی این هتل است و مشتاقان زیادی به این بهانه در هتل پراران اقامت می‌کنند. انگار که این هتل یک پاب (ترکیبی از رستوران و بار) بزرگ با امکان اقامت است.

ایده‌های فردا

اغلب هتل‌هایی که تا به امروز سراغ خاص بودن و استفاده از ایده‌های خاص رفته‌اند، تمرکزشان بر استفاده از یکی از این دسته‌ها بوده است: موقعیت مکانی خاص (نظیر بالای یک کوه یا وسط اقیانوس)، ساختمان خاص (تبدیل زندان به هتل)، مصالح خاص (ساخت هتل از یخ)، تجهیزات خاص (استفاده از ربات)، چشم‌انداز خاص (اتاق با سقف شیشه‌ای در دل طبیعت برای دیدن شفق قطبی) و چند دسته دیگر از این نوع.

اما پیشرفت تکنولوژی و پرداختن به ایده‌های خاص‌تر تا که تا امروز محقق نشده، باعث می‌شود تا هتل‌های خاص آینده متفاوت‌تر باشند. ایده‌های زیر نمونه‌ای از این دست هستند.

هتل شناور

یکی از ایده‌هایی که تا به امروز به مرحله طراحی مفهومی رسیده، اقامت‌گاه‌های شناور با واحدهایی مستقل از هم است. هر یک از این واحدهای مستقل دارای سه طبقه هستند که طبقه پایینی آن شامل اتاق خواب زیر آب و سرویس بهداشتی با مناظری از گیاهان دریایی و آبزیان است؛ طبقه وسط هم‌سطح آب به فضای نشیمن و آشپزخانه اختصاص دارد و طبقه بالایی به اتاق خواب هوایی و یک تراس با سقف شیشه‌ای برای لذت بردن از مناظر و استراحت طراحی شده است. در حال حاضر این پروژه متفاوت در شهر دوبی در کشور امارات در حال برنامه‌ریزی و اجراست.

هتل پرنده

دور نیست روزی که اقامت‌گاه‌هایی پرنده به جمع اقامت‌گاه‌های موجود در گردشگری اضافه شود. این اقامت‌گاه‌ها شامل یک واحد اقامتی با همه فضاهای مختلف و امکانات گسترده است که با سیستم‌های پروازی امکان معلق بودن در هوا را دارند و این امکان را به مسافر می‌دهند که هر زمان به بیرون از پنجره نگاه کند، چشم‌اندازی متفاوت را ببیند. استفاده از چنین اقامت‌گاه‌هایی می‌تواند مکملی عالی برای پارک‌های ملی عرض و طویلی باشد که نقطه نقطه‌شان دیدنی است، اما امکان دسترسی زمینی به همه نقاط آنها فراهم نیست. مدل کوچکی از این طرح توسط هواپیمایی امارات برای جابجایی مسافران فرست‌کلاس در حال تحقق است.

هتل زیر آب

هنوز تکنولوژی و مصالح موجود امکان تحقق ساخت اقامت‌گاه‌های تمام شیشه‌ای در آب‌های آزاد را فراهم نکرده است. نمونه‌هایی که تا کنون از اتاق‌های شیشه‌ای زیر آب وجود دارد، همگی در فضای آب‌های کنترل شده طراحی و اجرا شده است. اما تصور کنید که امکان ساخت اتاق و فضاهای شیشه‌ایِ یک اقامتگاه در عمق دریا و اقیانوس فراهم شود و بتوان در ژرفایی قابل توجه از آب، بدون نیاز به تجهیزات غواصی، بر روی مبل لم داد و شاهد عبور و مرور ماهی‌ها و آبزیان کوچک و بزرگ بود. با اینکه تصور تحقق این ایده کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد، اما تحقق آن چندان با ما فاصله ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *