پربازدیدها,  سفرنامه,  کانادا

اگر مسافر کانادا هستیدراهنمای سفر به کانادا

کانادا، کشوری است که با همه کشورهای دیگر دنیا فرق می‌کند. اگر تمام کشورها و سرزمین‌های دیگر را هم در سرتاسر زمین دیده باشید، کانادا چیزهایی دارد که شما را غافلگیر کند. کشوری که همه‌چیزش از نظر ابعاد، بزرگ و گسترده است و رکوردهای متعددی را با القاب بزرگترین، طولانی‌ترین، بیشترین و… در کتاب رکوردهای گینس در اختیار دارد. کانادا آنقدر وسیع است که رتبه دومین کشور وسیع دنیا را دراختیار دارد و اختلاف زمانی در داخل این کشور بین شرق تا غرب آن ۴:۳۰ است. این وسعت باعث شده تا از نظر فرهنگ و سبک زندگی، بخش‌های مختلف این کشور با هم متفاوت باشند. راهنمای سفر به کانادا تلاش دارد تا تصویری کلی از کشور کانادا و شهرهای مهم آن ترسیم کند تا اگر برای مهاجرت به دنبال انتخاب شهر هستید یا قصد سفر به کانادا دارید، بهتر تصمیم بگیرید.

اقتباس از این مطلب صرفا با ذکر منبع و لینک مستقیم به این صفحه مجاز است.

تاسیس کانادا

تاریخ تاسیس کشور کانادا روز اول ماه جولای سال 1867 میلادی است که به تاریخ شمسی مصادف با ۱۰ تیر ۱۲۴۶ یعنی همزمان با تغییرات مهم و گسترش شهر تهران توسط ناصرالدین شاه قاجار و تاسیس تهران جدید بوده است. شاید همین هم‌زمانی مثال خوبی برای تجسم رشد این کشور باشد. کانادای زمان تاسیس در مقایسه با کانادای امروز، همان‌قدر تغییر کرده و گسترش یافته که تهران زمان ناصری با تهران امروز تفاوت دارد.

شهرهای مهم کانادا

آشناترین شهرهای کانادا برای ما ایرانی‌ها، شهرهای تورنتو، ونکوور و مونترال هست که شاید دایره دانسته‌های بعضی‌ها شهرهای دیگری نظیر کِبِک، اُتاوا، ادمونتون، کلگری، پرنس ادوارد، ویکتوریا و… را نیز شامل باشد. اما کانادا در مجموع ۱۰ استان دارد که وسعت کل این سرزمین 9,093,507 کیلومتر مربع است. در این میان استان کبک (مرکز: کبک‌ سیتی) با داشتن ۱۵% سرزمین در رتبه دوم و استان‌های بریتیش کلمبیا (مرکز: ویکتوریا) و انتاریو (مرکز: تورنتو) هر کدام با داشتن حدود ۱۰% از وسعت کانادا در جایگاه چهارم و پنجم لیست بزرگترین استان‌های کانادا قرار دارند. مهمترین شهرهای این کشور به ترتیب جمعیت شامل تورنتو، مونترال، ونکوور، کلگری، ادمونتون و اتاوا است.

مهاجرت به کانادا

کانادای امروز کشور مهاجران است. بجز سرخپوستان که از آنها به عنوان ساکنین نخستین یاد می‌شود، مابقی ساکنین این کشور همگی مهاجر هستند. درواقع کانادا سرزمینی است که قدمت حضور افراد و اجداد آنها بین یک تا چند نسل است. قدیمی‌ترین مهاجرین کانادا فرانسوی‌ها، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌هایی هستند که پس از کشف آمریکا به این منطقه مهاجرت کردند. این ویژگی باعث شده تا هیچ کس در این کشور، احساس تملک یا برتری نداشته باشد و مهاجران بتوانند بدون تحمل مشکلاتی نظیر نژادپرستی در آن زندگی کنند. از سوی دیگر تنوع حضور اقوام و فرهنگ‌های مختلف در شهرهای بزرگ کانادا باعث شده بسیاری از مهاجران بتوانند در بین جامعه هم‌زبان خود زندگی کنند و حس حضور در سرزمینی غریبه را نداشته باشند.

کانادا و تفاوت‌هایش

اصلی‌ترین انتخاب‌ها در بین دنیای جذاب غربی برای ایرانی‌ها این کشورها است: آمریکا، کانادا، استرالیا و یا کشورهای اروپا. اما تشخیص تفاوت بین اینها پیش از سفر به هر یک، کار ساده‌ای نیست. ممکن است در حال حاضر برای انتخاب یکی از اینها به عنوان مقصد سفرتان یا برای مهاجرت مردد مانده باشید. پس بیایید ارکان اصلی تفاوت بین اینها را مرور کنیم (این مطلب بر اساس درک شخصی و فعلی من نوشته شده و ممکن است دقیقا منطبق بر واقعیت نباشد).

تفاوت کانادا و اروپا

مهمترین تفاوت کشورهای اروپایی با کانادا در اصالت و تاریخ، نژادپرستی، سیستم – محور بودن و تفکر سیاسی است  که یک به یک آنها را بررسی می‌کنیم:

  • تاریخ کشورهای اروپا بین چند هزار سال تا چند صد سال متغیر است، حال آنکه کانادا قدیمی‌ترین داشته‌هایش به سختی به قرن شانزدهم می‌رسد. چه بسا بتوان گفت اکثریت داشته‌های کانادا مربوط به قرون هجده تا بیست است. این باعث می‌شود که به تناسب کمرنگ بودن تاریخ، فرهنگ و هنر نیز در این کشور کمرنگ‌تر از اروپا باشد.
  • اروپایی‌ها، متناسب با قومیت و زبانی که دارند، بسیار متعصب‌تر از کانادایی‌ها هستند. این تعصب باعث می‌شود تا حضور یک فرد غریبه را در بلند مدت کمتر تحمل کنند و رفتارهایشان با غیر هم‌زبان‌ها چندان مناسب نباشد. البته این موضوع در کشورهای مختلف اروپا کم و زیاد دارد، اما تقریبا در اکثر آنها قابل درک است؛ اما کانادا تقریبا در همه شهرهای بزرگش از این موضوع دور است و نگرانی برای برتری‌جویی اهالی شهر میزبان وجود ندارد.
  • کانادا بسیار سیستم-محور و برنامه محور است. تقریبا در بیشتر شهرهای کانادا می‌توان از این موضوع مطمئن بود که برنامه‌ریزی‌ها قابل اعتمادتر و منظم‌تر از اروپا است. البته در این میان آلمان یک استثنا است و هرگز با کشورهای اروپایی دیگر قابل مقایسه نیست. در مجموع می‌توان چنین گفت که در کانادا کمتر پیش می‌آید با برنامه‌های ناگهانی و یا تصمیمات آنی مواجه شویم و برنامه‌ریزی‌ها به سمت بلندمدت‌تر بودن میل می‌کنند، در حالی که از این بابت خیلی از کشورهای اروپایی تشابهاتی با آنچه که در ایران تجربه می‌کنیم، دارند.
 • تفکر سیاسی کانادا به سمت کاپیتالیسم تمایل دارد، در حالی که در اروپا تمایلات به سمت سوسیالیسم بیشتر است. با بیانی ساده‌تر کانادا بسیار به آمریکا شبیه‌تر است و در تصمیمات کلان، پول و تجارت پررنگ‌تر از انسان و مسایل انسانی است. اما در اروپا تلاش می‌شود علیرغم توجه به مسایل اقتصادی و تجارت، مسایل انسانی و اجتماعی نقش پررنگ‌تری ایفا کند.

 تفاوت کانادا و آمریکا

با آنکه این دو کشور در یک قاره‌اند و همسایه یکدیگرند و شباهت‌های فراوانی دارند، اما تفاوت‌هایی اساسی نیز بین آنها قابل مشاهده است که اینها برخی از این تفاوت‌ها است:

  • با آنکه هر دو کشور سیاست‌های کاپیتالیسم و مصرف‌گرایی را دنبال می‌کنند، اما باید گفت که کانادا هنوز به اندازه آمریکا مبتلا نشده است. آمریکا حد نهایت مصرف است و خرید یک محصول ارزانتر از تعمیر کردن محصول مشابه آن است. سایزهای کوچکِ خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها در آمریکا، هم‌اندازه سایزهای بزرگ در اروپا است. برج‌های متعدد و سربه فلک کشیده، هویت اصلی شهرهای آمریکایی است. حال، باید گفت کانادا جایی در میان این دو قرار دارد که در بعضی از شهرهایش به سمت آمریکا متمایل‌تر است و در بعضی شهرهایش اروپایی‌تر است.
  • رفتار مردم در آمریکا با رفتار کانادایی‌ها کاملا متفاوت است. آمریکایی‌ها یک ویژگی مهم دارند که آن، تعلق خاطر به کشور و پرچم‌شان و تعصب بر آمریکایی بودنشان است؛ یعنی بسیار به هویت آمریکایی تاکید دارند. قهوه آمریکایی (امریکانو)، برگر آمریکایی، زیبایی آمریکایی، رویای آمریکایی و کلی واژه دیگر که همگی پسوند آمریکایی دارند، همگی حکایت از تلاش آمریکا برای ایجاد یک هویت دارد. اما کانادا و کانادایی‌ها در این زمینه تعصب و یا اصرار بر یک رویه خاص ندارند. کانادا کشوری است که اصول دارد و به اصولش هم احترام می‌گذارد، اما در هیچ زمینه‌ای درگیر تعصب نشده است.
  • زبان در آمریکا مشترک است و همگان به انگلیسی صحبت می‌کنند. اما کانادا دو زبان اصلی دارد و نیمه شرقی داستان متفاوتی با نیمه غربی دارد. این باعث شده است که فرهنگ نیمه غربی کانادا، آمریکایی‌تر و فرهنگ نیمه شرقی، اروپایی‌تر و فرانسوی‌تر باشد.
  • آرامش و امنیت در کانادا بسیار بیشتر از آمریکا است. حداقل در زمینه احساس آرامش، کانادا با فاصله زیادی گزینه بهتری نسبت به آمریکا است. آزادی حمل اسلحه در آمریکا به همراه مسلمان ستیزی باعث شده تا احساس امنیت کمتری در آمریکا باشد؛ حال آنکه در کانادا کسی اسلحه حمل نمی‌کند و اعتقاد به هر دینی برای افراد ممکن و شدنی است.
 • آمریکا از نظر اقتصادی و دراختیار داشتن بازار جهانی بسیار پیشگام‌تر از کانادا است. در واقع اگر ملاک سنجش‌مان دنیای آمریکایی باشد، شهرهای کانادا فاصله زیادی با شهرهای آمریکا دارند. تنها استثنا در این زمینه تورنتو است که شبیه‌ترین شهر به شهرهای آمریکا است و می‌توان لایه‌های روشنی از زندگی و استایل آمریکایی را در آن تجربه کرد.

تفاوت کانادا و استرالیا

این دو کشور از نظر قدمت تاریخی بسیار به هم شبیه هستند، اما تفاوت‌هایی اساسی در این بین وجود دارد.

  • درست که هر دو کشور از مرکز که همانا اروپا و خاورمیانه است، فاصله دارند، اما باید پذیرفت که کانادا به واسطه همسایگی با آمریکا (بعنوان یک ابرقدرت امروز دنیا) موقعیت بهتری دارد. این در حالی است که نزدیک‌ترین کشور به استرالیا، کشورهای کم حاشیه و کم رونق آسیای شرقی است. بعبارت دیگر استرالیا دور است و این دور بودن همراه با تنهایی است، اما کانادا دور است در حالی که همسایه جایی است که این همسایگی آن را از تنهایی درمی‌آورد.
  • آغوش ساکنین کانادا به روی مهاجران بازتر از آغوش ساکنین استرالیا است. با آنکه هر دوی اینها فاقد تاریخی طولانی هستند و تقریبا هیچ کس در هیچ یک از این دو کشور نمی‌تواند ریشه‌ای قدیمی‌تر از چند نسل داشته باشد، اما استرالیایی‌‌ها در مقایسه با کانادایی‌ها رفتارهایی دارند که بیشتر حال و هوای تعصب و نژادپرستی دارد.
 • اتحاد زبانی در استرالیا دقیقا شبیه به آمریکا است؛ در حالی که کانادا آنگونه که شرح داده شد کشوری دو زبانه است و به تبع آن فرهنگی دوپاره نیز دارد.

شهرهای کانادا

تورنتو

تورنتو یک ابرشهر است که کاملا با حال و هوای شهرهای آمریکایی همخوانی دارد. این شهر در استان انتاریو واقع شده و بزرگترین شهر این استان و کشور محسوب می‌شود. تجمع فشرده و پرتعداد آسمانخراش‌ها در مرکز شهر یا داون تاون (Downtown) نزدیک‌‌ترین گزینه به شهرهای آمریکایی است و گستردگی شهر به حدی است که تنها طولانی‌ترین خیابان جهان می‌تواند به شکل یک نخ تسبیح، محله‌های مختلف را در این شهر به هم وصل کند.

سرعت زندگی در تورنتو بسیار بالا است و همه چیز در تکاپوی بسیار می‌‌گذرد. اقتصاد این شهر وضعیت مناسبی دارد و همین باعث شده تا بیشترین تمرکز جمعیت در سرتاسر سرزمین وسیع کانادا، در همین نقطه شکل بگیرد. تورنتو یک ابرشهر واقعی است که چندین شهر کوچک و بزرگ را زیر سایه کلانشهری‌اش دارد و در هریک از آنها یک یا چند فرهنگ بین‌المللی به صورت کاملا پویا حضور دارند. قیمت ملک در تورنتو بالا است و این شهر با معضل رشد قیمت مسکن مواجه است. شاید بتوان گفت که اگر قیمت یک واحد مسکونی کوچک با امکانات مشابه را در چند شهر مختلف کانادا بررسی کنیم، گران‌ترین‌شان را در مرکز شهر تورنتو پیدا می‌کنیم.

تورنتو به معنای واقعی یک شهر بین‌المللی است و ساکنین مهاجر آن، بیش از نیمی از جمعیت شهر را در اختیار دارند. بعد از میامی در آمریکا، تورنتو دومین شهری است که بیشترین خارجیِ متولد شده در خارج از کشور را در خود جای داده است. همچنین از نطر تنوع حضور ملیت‌های مختلف، تورنتو رکورددار و رتبه اول در سرتاسر دنیا است. جمعیت شهر تورنتو در حال حاضر (سال 2018) حدود 2.750.000 نفر است که با درنظر گرفتن حومه این شهر، جمعیت کلانشهر تورنتو به بیش از 6.400.000 نفر می‌رسد.

در مجموع تورنتو مدرن‌ترین شهر کانادا است و بیشترین شباهت را در بین شهرهای اروپایی با کمی اغماض به لندن دارد.

مونترال

مونترال یک شهر فرانسوی تمام عیار و پس از پاریس، بزرگترین شهر فرانسوی زبان در دنیا است. این شهر در ایالت کبک در شرق کانادا قرار دارد و بزرگترین شهر این ایالت و دومین شهر بزرگ کانادا محسوب می‌شود. این شهر حال و هوایی بسیار متفاوت از تورنتو و دیگر شهرهای کانادا دارد و فرهنگ مردم آن یک فرهنگ محلی و منحصر بفرد است.

پنج ویژگی مهم و اساسی مونترال که آن را از سایر شهرهای کانادا متمایز می‌کند شامل این موارد است:
یک.اهالی مونترال به شدت به هاکی علاقه دارند و آن را به صورت جدی، بازی و دنبال می‌کنند.
دو. غذا در مونترال بیش از هرجای دیگر کانادا اهمیت دارد. تعداد رستوران‌های موجود در این شهر ۶۹۰۰ رستوران است!
سه. مونترالی‌ها بسیار اهل دوچرخه و دوچرخه سواری‌اند و تقریبا همه جای شهر می‌توان به دوچرخه دسترسی داشت.
چهار. این شهر روح هنری دارد. بعبارت دیگر مونترال را می‌توان هنری‌ترین شهر کانادا دانست.
پنج. هویت مونترال بر اساس محله‌ها شکل گرفته است، یعنی محله‌ها در این شهر نقشی مهم و کلیدی ایفا می‌کنند.

معماری خانه‌های مونترال نیز با شهرهای دیگر متفاوت است. بجز محله داون تاون که ارتفاع ساختمان‌ها بلند است، سایر محله‌های مونترال ارتفاع ساختمان‌هایش به بیش از ۳ طبقه نمی‌رسد. ویژگی خاص ساختمان‌های مونترال این است که پلکانی از بیرون برای دسترسی به طبقات بالاتر دارد و معمولا کوچه‌هایی در پشت خانه‌ها هست که نقش حیاط را ایفا می‌کند و مهمتر از همه اینکه خیابان‌های اصلی مونترال دارای درخت هستند.

روح هنری در این شهر دمیده شده و رد پای هنر را در نقاشی‌های دیواری و گالری‌های پر تعدادش می‌توان دید. جمعیت اصلی شهر مونترال 1.700.000 نفر است که با در نظر گرفتن قسمت‌های حاشیه‌ای شهر و حومه، جمعیتش به 4.100.000 نفر می‌رسد. برخلاف دو شهر بزرگ دیگر کانادا یعنی تورنتو و ونکوور، قیمت‌ها در مونترال مناسب‌تر است و هزینه زندگی در این شهر به طور قابل توجهی پایین‌تر از دو شهر دیگر است.

در مجموع مونترال را باید هنری‌ترین شهر کانادا و شبیه‌ترین شهر به شهرهای اروپا به ویژه به بارسلونا و پاریس دانست.

ونکوور

ونکوور در بین شهرهای کانادا یک استثنا است. اینجا شهری است که در وسط مجموعه بی‌پایانی از جاذبه‌های طبیعی قرار دارد و زیبایی‌هایش وصف‌ناشدنی است. شهری که هم روی مدرن و پیشرفته و ساختمان‌های سربه فلک کشیده دارد و هم روی آرام و طبیعی و ساحل‌های فراوان و پارک‌های بکر و جنگلی و دریاچه‌های چشم‌نواز. شاید شهرهای زیادی در دنیا باشد که در نزدیکی جاذبه‌های طبیعی قرار دارند، اما تفاوت ونکوور با سایر شهرها اینجاست که تنوع و تعداد جاذبه‌های طبیعی‌اش آنقدر زیاد است که توان رقابت برای هیچ شهر دیگری باقی نمی‌ماند.

ونکوور نیز مثل شهرهای دیگر کانادا پر از مهاجرین است. اما از آنجا که این شهر مورد علاقه چینی‌ها است، تعداد بسیار زیادی چینی در آن زندگی می‌کنند. آمارها حکایت از آن دارد که از هر ۵ نفر که در ونکوور هستند، یک نفر از آنها چینی است. حضور پرشمار چینی‌ها و خرید ملک توسط آنها باعث شده تا قیمت ملک در این شهر بسیار بالا برود و تبدیل به یکی از گران‌ترین شهرها در سرتاسر کانادا شود. علاوه بر ملک، هزینه زندگی نیز در ونکوور بالا است و شهر بسیار گرانی برای زندگی محسوب می‌شود.

آب و هوای ونکوور با دو شهر اصلی دیگر کانادا متفاوت است. هرچقدر مونترال و تورنتو شهرهای سردی هستند و سرماهای منفی چند ده درجه را تحمل می‌کنند، ونکوور شهر پربارانی است و اغلب روزهایش را با بارش باران می‌گذراند. به نحوی که دیدن روزهای آفتابی و غیر بارانی در ونکوور یک غنیمت است، اما به جای آن ساکنین این شهر ناچار به تحمل سرمای سوزناک شهرهای شرقی نیستند.

جمعیت امروز شهر ونکوور کمتر از 650.000 نفر است که با لحاظ کردن جمعیت محله‌های اطراف، جمعیت کلانشهر ونکوور کمتر از 2.500.000 نفر است. موقعیت ونکوور در منتهاالیه غربی کانادا است و تقریبا می‌توان آن را مهمترین شهر در آخرین نقطه غربی جهان دانست. این بدین معناست که ونکوور دورترین مسافت را از ایران و از اروپا دارد (حدود ۵ ساعت پروازی دورتر از تورنتو و مونترال).

در مجموع ونکوور زیباترین ابَرشهر کانادا است و شاید بتوان آن را سوئیس کانادا دانست، هرچند که تفاوت‌هایی اساسی با سوئیس دارد.

دانستنی های جالب درباره کانادا

  • با آنکه کانادا را می‌توان بسیار شبیه آمریکا دانست، اما نباید فراموش کرد که مردمان کانادا بسیار آرام‌تر از آمریکایی‌ها هستند.
  • پایتخت کانادا شهر اتاوا است که در مرز دو استان انگلیسی زبان انتاریو و فرانسوی زبان کبک قرار دارد. اتاوا جایی در بین ۵ شهر پر جمعیت اول کانادا (تورنتو، مونترال، ونکوور، کلگری و ادمونتون) ندارد.
  • کانادا را می‌توان چندفرهنگی ترین کشور دنیا دانست. در بعضی از خیابان‌های شهرهای معروف کانادا، می‌توان معابد و عبادتگاه‌های چندین دین مختلف را در کنار هم دید.
  • هیچ دین رسمی در کانادا وجود ندارد. هرکس آزاد است که بر اساس فرهنگ و علاقه خود، پیرو دین مورد نظر خودش باشد.
  • کانادا کشور صلح است و گواه این ماجرا این است که منشور حقوق بشر بر اساس قوانین کانادا تدوین شده است.
  • پارک‌های ملی و طبیعی کانادا جزو استثنائات در دنیا هستند. سرآمد دیدنی‌های طبیعی در کانادا را می‌توان در استان آلبرتا و در حوالی بنف و کلگری پیدا کرد.
  • کوه‌های راکی کانادا جزو جاذبه‌های مهم این کشور محسوب می‌شود و بسیاری از گردشگران برای بازدید از این رشته کوه زیبا به کانادا سفر می‌کنند.
  • شیره درخت افرا (Maple Syrup) معروف‌ترین محصول و سوغات کانادا است. بیش از ۹۱% درصد از شیره افرای تولیدی جهان در کانادا تولید می‌شود که در صبحانه‌های غربی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.
  • طولانی‌ترین خط ساحلی دنیا در کانادا است.
  • کانادا دربردارنده بیشترین دریاچه طبیعی در مقایسه با سایر کشورهای دنیا است.
  • بزرگراه شماره 1 کانادا با طول بیش از ۷ هزار کیلومتر طولانی‌ترین بزرگراه دنیا است.
  • سرعت آب در آبشار نیاگارا شش میلیون متر مکعب بر دقیقه است که از این بابت رکورددار سرعت در آبشارهای دنیا است.
  • بزرگترین موزه (نمایشگاه دائمی) باربی ها در دنیا در شهر مونترال قرار دارد.
  • نوشیدنی گرم اصلی کانادایی‌ها قهوه دم شده یا فیلتر کافی است. در کانادا (به سان آمریکا) هنوز استفاده از اسپرسو چندان معمول نیست که این کاملا برخلاف روال معمول در اروپا است.
  • معروف‌ترین و ارزانترین کافه در کانادا «تیم هورتونز» است. فراوانی این کافه به حدی است که گاهی می‌توان دو شعبه از آن را در مقابل هم پیدا کرد. با این حال در بیشتر ساعات، برای سفارش دادن باید در صف ایستاد. پر سفارش‌ترین نوشیدنی در این کافه، قهوه با دو شات شیر و دو پیمانه شکر است که به آن دبل دبل می‌گویند.
  • حمل و نقل عمومی در شهرهای کانادا گران است. هزینه یک سفر ساده شهری در کانادا با وسایل حمل و نقل عمومی بیش از ۳ دلار هزینه دارد.
 • یک عادت جالب در بین مردم ونکوور وجود دارد که هنگام پیاده شدن از اتوبوس یا تراموا (که گاهی حتا راننده ندارد) با صدای نسبتا بلند از راننده تشکر می‌کنند و بعد پیاده می‌شوند.

ویزای کانادا

ویزای کانادا بر اساس ارائه مدارک مستدل که نشان دهنده علت اصلی سفر باشد و با نشان دادن مدارکی که بازگشت به کشور مبدا را تایید می‌کند، صادر می‌شود. هرچقدر مدارک قوی‌تر باشد، شانس ویزا بیشتر است. مهمترین موضوعی که سفارت کانادا بر روی آن حساس است، سابقه سفر است. پاسپورتی که به سفارت کانادا ارائه می‌شود، یکی از مهمترین مدارکی است که بر اساس آن کنسول تصمیم می‌گیرد که ویزا بدهد یا خیر. متاسفانه چندین باور غلط و تصور اشتباه بین ایرانیان راجع به ویزای کانادا رایج شده است. یکی از آنها این است که اگر برای ویزای کانادا اقدام کنند، ویزای مالتیپل 5 ساله می‌گیرند. تصور غلط دیگر این است که اگر یک یا دو ویزای شنگن در پاسپورت بخورد، ویزای کانادا قطعی است! طول ویزای کانادا بر اساس چند پارامتر تعیین می‌شود که شامل مدارک ارائه شده از سوی متقاضی، تصمیم کنسول و طول مدت اعتبار پاسپورت است. اگر مدارک خوب باشد و کنسول موافقت کند و پاسپورت ارائه شده اعتبار داشته باشد، اعتبار ویزا می‌تواند تا ۵ سال باشد. اما مواردی نیز وجود دارد که طول اعتبار ویزا ممکن است کوتاه‌تر صادر شود. از سوی دیگر مواردی هستند که درخواست افراد با داشتن یک یا دو ویزای شنگن، رد می‌شود. سابقه سفر الزاما فقط در ویزای شنگن خلاصه نمی‌شود و ممکن است که کنسول قانع نشود که ویزا برای متقاضی صادر کند.
اگر ویزا به صورت درخواست شخصی توسط خود فرد ارائه شود، مهمترین رکن برای موفقیت، تکمیل دقیق و صحیح فرم درخواست ویزا است. ممکن است افراد همه مدارک لازم را برای ویزا داشته باشند، اما به دلیل عدم دقت در تکمیل فرم، در گرفتن ویزا موفق نباشند. لطفا دقت کنید که فرم را بسیار دقیق پر کنید و یا برای پر کردن فرم از شخصی که آگاهی لازم دارد کمک بگیرید.
اما مطمئن‌ترین راه برای گرفتن ویزا از طریق آژانس‌های معتبری است که با ارائه مدارک به صورت حرفه‌ای همراه با دعوتنامه معتبر از کانادا اقدام می‌کنند. البته که این نوع از اقدام کردن، هزینه بیشتری را در پی دارد، اما شانس ویزا بالاتر می‌رود. نکته کلیدی اینکه اگر از طریق آژانس اقدام می‌کنید، مطمئن شوید که آژانس انتخابی شما شایستگی لازم برای این کار را دارد.

ویزای کانادا و سفر به کشورهای دیگر

با اینکه ویزای کانادا برای کشور کانادا صادر می‌شود، اما می‌توان با همین ویزا به چندین کشور دیگر نیز سفر کرد. برای دیدن لیست این کشورها ، مطلب ویزای کانادا و سفر به ۲۵ کشور دنیا را ببینید.

مشاوره ویزای کانادا

در طول روزهای سفر به کانادا و پس از آن، پیغام‌های بسیار زیادی مبنی بر مشاوره برای گرفتن ویزا یا معرفی یک آژانس برای گرفتن ویزا از دوستان دریافت کردم. پس از فراهم کردن مقدمات و مذاکره با چند مجموعه معتبر، اکنون به یکی از این دو صورت در خدمت دوستان خواهم بود. برای مشاوره ویزا یا تکمیل فرم سفارت، شخصا در قالب جلسه مشاوره در خدمت دوستان خواهم بود که برای این منظور کافی است درخواست خودتان را با ارسال ایمیل مطرح کنید. آدرس ایمیل در پایین صفحه مشاوره سفر در دسترس است. اما برای آن دسته از عزیزانی که تمایل به اقدام از طریق یک آژانس معتبر دارند، مذاکراتی با سه مجموعه مختلف انجام داده‌ام که متناسب با نوع درخواست و شرایط مدارک متقاضی، به یکی از این آژانس‌ها معرفی خواهم کرد. برای این منظور نیز لطفا از طریق لینک فوق، به طور مشابه اقدام و موضوع را در یک ایمیل اعلام و ارسال فرمایید.

نمایی از کلیسای با شکوه سنت جوزف مونترال

نمایی از نقاشی های دیواری در مونترال

نمایی از استادیوم المپیک 1976 مونترال

نمایی از شهر مونترال از بالای پارک مونت رویال

نمایی از هتل قدیمی و بسیار معروف شهر کبک

نمایی از ساختمان پارلمان کانادا در شهر اتاوا

نمایی از یکی از میدان‌های اصلی تورنتو

نمایی از همنشینی دیوارهای قدیمی یک ساختمان تاریخی با یک ساختمان مدرن

نمایی از یک ساختمان تاریخی در بین برجهای تورنتو

دورنمایی از برج معروف تورنتو برج CN

دورنمایی از ساحل در شهر زیبای ویکتوریا در استان بریتیش کلمبیا

نمایی از نمادهای استان‌های مختلف کشور کانادا

نمایی از معروف‌ترین پارک در استان بریتیش کلمبیا در شهر ویکتوریا

نمایی از ساعت بخاری شهر ونکوور

55 دیدگاه

 • زهره احمدي

  متاسفانه من و همسرم واسه ويزاي كانادا اقدام كرديم و با داشتن دو تا شينگن از فرانسه و اتريش و سند ملكي و تمكن مالي بالا و بيمه و جواز و نامه كار و همه چيز بازم ريجكت شديم ويزاي كانادا خيلي اش شانسه

 • Mani

  سلام. وبلاگ خیلی خوبی دارید. همه ی چیز هایی که میفرمایید درسته. اطلاعات دقیقی دارید. من به کشور های زیادی از جمله کانادا سفر کردم. یک وبلاگ هم دارم و دوست دارم ببینید.
  ممنون

  • Majid Erfanian

   سلام
   میتونید به من ایمیل بزتید یا به ادمین تلگرام @MrTripicAdmin پیغام بدید و یا در اینستاگرام دایرکت بفرستید @MrTripic

 • حسنیه صدیق قربانی

  سلام اقای عرفانیان
  امیدوارم هر کجا که هستین سلامت و خوش باشین
  من ویزای کانادا دارم ،میخواستم ببینم شما در آینده برنامه ای برای کانادا دارین؟

 • AFKHAM

  باسلام وتشکرازشمامن ترس دلهره عجىبى از مهاجرت به کانادا داشتم که با توصیحات خوب شما تا حدودى ازاون کم شد مثل پذیرفته‌ نشدن وکاروزندگى درکانادا فرهنگ متفاوت سرماى هواو……

 • Hamideh

  سلام و عرض ادب،
  مطالب وزینتان را تا اول قسمت ویزا خواندم، چون چهار سال است که در کانادا زندگی می کنم و به آن قسمت نه اشراف دارم و نه نیاز. ضمن تشکر از محتوای کامل و جامع و زحماتی که برای تهیه ی این مقاله متحمل شدید، اجازه میخواهم که چند مورد را تصحیح کنم، حیف است چنین مطالب جامع و کاملی، حتی با اندکی اشتباه همراه باشد:
  1- مرکز استان کبک، شهر کبک سیتی است و نه مونترال.
  2- طولانی ترین خیابان دنیا، خیابان یانگ نیست. این مطلب در سایت ویکی پدیا تصحیح شد وآن مطلب قبلی اشتباه قلمداد شد. گرچه کماکان خیابان یانگ با بیش از پنجاه کیلومتر طول یکی از طولانی ترین خیابانهای دنیاست، اما در رده ی اول و حتی دوم هم قرار نمی گیرد.
  3- در قسمت دانستنی های جالب، خداحافظی و تشکر با راننده ی اتوبوس در تورنتو و شهرهای دیگر کانادا هم معمول و مرسوم هست، اما به طور کلی در تورنتو بابت حضور بیشتر مهاجرین جدید، کمرنگ تر شده. در شهر کوچک همیلتون که من به دانشگاه مک مسترمی رفتم، ما با راننده های اتوبوس شهری در خطوطی که به دانشگاه منتهی میشد، تقریبا دوست شده بودیم! کلا مردم کانادا بسیار مودب و دوستانه رفتار می کنند و همیشه آماده ی کمک به دیگری هستند.
  4- نه خیلی مهم، اما در مورد ششم از دانستنی های جالب، بهتر بود در کنار بنف، نام جسپر Jasper را ذکر می کردید، چون هر دوی اینها شهر نیستند و نام زیباترین پارکهای طبیعی کانادا هستند. بیشتر میتوان گفت از نظر نوشتاری و ادبی، قرینه و هم نوع هم نبودند! شهر زیبای کلگری، بزرگترین شهر استان آلبرتا است، اما مرکز این استان شهر ادمونتون است. (نظیر ونکوور در بی سی، و مونترال در کبک: اینها بزرگترین شهر استان مربوط به خود هستند، اما مرکز استان نیستند.)
  باز هم از زحمات شما در تهیه ی این مقاله ی مفید و ارزنده تشکر میکنم. به عنوان کسی که تقریبا در کانادا خوب سفر کرده و اهل گزارش نویسی و معرفی هست (کتابی در مورد شهر همیلتون و دانشگاه مک مستر نوشتم)، از خواندن نوشته تان لذت بردم و آن را کاملا دقیق و مفید یافتم.
  موفق باشید!

  • Abbas

   درود حمیده خانم با آرزوی بهترین ها برای شما کتابی که شما در باره کانادا نوشتید توی ایران میشه تهیه کرد ؟ موفق باشید

  • Majid Erfanian

   سرکار حمیده خانم گرامی

   بسیار بسیار از لطف و عنایت‌تون سپاسگزارم. خوشحالم که مطلب در نظر شما به عنوان یک فرد خبره، مناسب و درخور بوده و سپاس از وقتی که برای یادآوری این نکات فرمودید.
   مواردی که اعلام فرمودید رو اصلاح کردم. یا به طور کامل و یا به نحوی که خواننده دقیقی مثل شما رو هم مجاب کنه.
   اگر اشتباه نکنم فامیل شما باید «ناصح» باشه؛ چون با توضیحی که دادین کتابی که فرمودید رو از طریق جستجو پیدا کردم.
   در صورتی که فرصت داشته باشید علاقه‌مندم که با شما برای موضوعاای که در ذهن دارم مشورت کنم. ممنون میشم اگر موافق هستید به من ایمیل بزنید. ایمیل من در قسمت ارتباط با من ثبت شده

 • zahra

  با سلام و درود ؛
  خداقوت فراوان به این همه کوشش، از طرفی استوری‌های جذاب، از طرفی پست‌ها و همه‌ی اینا که اینجا جمع شده‌اند. سفرنامه‌ی کانادا که یه چی در حد “حرف نداشت” و بلکه بالاتر از اون! در وصف نگنجد!
  ماها وقتی دل‌مون میگیره، میریم سفر! خوش به حال شما که توو سفرید! و نگاه‌تون همیشه خلاقانه و جالب هست‌ش..
  باعث خوشحالی که همیشه در همه حال گزارشات شما باعث شادی و حال خوش میشه…
  در هر فرصتی دست بده، دنبال میکنم و لذت می‌برم
  سالم و شاد باشید..
  با سپاس فراوان

  • Majid Erfanian

   درود بر شما

   منتشر کردن همه این موارد با هم اون در شرایطی که هر روز باید جاهای جدید رو دید، کار ساده‌ای نیست. نه تنها ساده نیست بلکه بسیار سخت و مشکل هست. من این سختی رو به جان خریدم و دارم سفر می‌کنم و فکر کنم امکان این ماجرا برای همه فراهم باشه. فقط باید از بعضی چیزها چشم‌پوشی کرد…
   سپاس از همراهی‌تون

 • شیرین

  خیلی ممنون از توضیحات کامل و صادقانتون
  خوشحالم که با وبلاگتون آشنا شدم و قطعأ بیشتر سوال خواهم داشت که قبلأ عذر خواهی میکنم ازتون

 • shirin

  برای مهاجرت اینکه چه مدارکی لازم هست برای ارائه و در ایران به تازگی باب شده ویزای مولتی ۵ ساله آیا برای تعویض ویزا به پرونده ی مهاجرت اطلاع دارید که چطور باید اقدام کرد؟؟
  و اینکه چطور باید فرم رو آگاهانه پر کرد که احتیاجی به هزینه ی وکیل دادن پیدا نشه که اغلب دوستان صادق نیستن
  ممنون میشم مجدد آدرس ایمیل بفرستید

  • Majid Erfanian

   سلام
   برای مهاجرت باید حتمن از طریق وکیل مهاجرت اقدام کنید.
   اما برای سفر توریستی باید برای ویزا اقدام کنید که اگر مدارکتون مناسب باشه، ممکنه کنسول به شما به اندازه اعتبار پاسپورتتون ویزا بده.
   پر کردن فرم بسیار مهمه و پیشنهادم اینه که حتمن با مشورت یک خبره انجام بدید.
   من هم در خدمت هستم اگر برای فرم نیاز به کمک داشته باشید. ایمیل من در بخش ارتباط با من ذکر شده

 • م.ق

  سلام و خیلی سپاس برای اطلاعات و معرفی جامع شهرهای کانادا ‘الان برای خیلی ها راحت تر میشه انتخاب شهر برای سفر یا ……
  موفق و سلامت و شاد باشید همیشه و‌همه جا 🙏🙏🤓🤓

  • Majid Erfanian

   درود فراوان
   هدف من هم از نوشتن مطلب، همین تسهیل شدن کار برای مسافران کانادا بود
   سپاس از همراهی

 • Soroush Tousi

  مجید عزیز
  زحمتی که کشیدی در جمع آوری و ارائه این مطالب کامل و جامع بسیار ستودنیست. دست مریزاد
  به عنوان کسی که همیشه زندگی در اروپا بخصوص پاریس برایم جذابیت خاصی داشته و امیدوارم به حقیقت بپیومده، این سفرنامه تو به کانادا نظرم به این کشور را تا حد بسیار زیادی عوض کرد و این یعنی تاثیر گذاری و هدفمندی سفرهات.
  به امید دیدارت و با آرزوی موفقیت های روزازون

  پ.ن: من همچنان اروپا رو ترجیح میدم… 🙂

  • Majid Erfanian

   درود فراوان سروش جان

   راستش نگاه من هم پیش از سفر به کانادا مثل تو بود و حالا که دیدمش و متوجه خوبیهاش شدم، فکر کردم که باید حتمن این موضوع رو به نحو مناسبی منعکس کنم
   امیدوارم که باعث کمک به مسافران کانادا بشه

   پ‌ن: باهات هم‌عقیده‌ام 😁😉

 • مژده

  با سلام و عرض ادب خدمت جناب عرفانیان عزیز
  تشکر فراوان جهت سفرنامه بسیار کامل شما و بهترین وجه تمایز آن اشاره به تفاوتهای زندگی در آمریکا – کانادا و استرالیا -کانادا بود که میتوان گفت سوال اکثر هموطنان بوده و متاسفانه بسیاری از همکاران شما قادر به تمایز این سوالها به این شفافیت نبوده و نیستند انشا ا.. که موفق باشید و ثمره تلاش و صبر در پاسخگویی به سوالات هموطنان را در آینده نزدیک ببینید . در مورد سفر و ویزا هم قطعا از تجربیات شما استفاده خواهیم کرد
  شاد و سلامت باشید

  • Majid Erfanian

   سلام و ارادت
   بله، چون این مسئله دغدغه‌ای بود که من هم داشتم و کسی بهش نپرداخته بود، بعد از دیدن کانادا و با عنایت به سفرهای قبلی‌ام به اروپا و استرالیا فکر کردم که بهتره چنین چیزی نوشته بشه
   سپاس از انرژی‌تون
   در خدمت شما هستم

 • ma.kalali

  صفحه شما رو در اینستاگرام دنبال میکنم و مطالب وبلاگ رو هم میخونم و البته اینجا نظر نذاشته بودم .با تشکر. یاد از شما آقای عرفانیان که انقدر جامع و زیبا کانادا رو برای ما به تصویر کشیدین و ممنون از همه اطلاعات مقید .مثل همیشه عالی بود 👌

  • Majid Erfanian

   سپاس از همراهی‌تون
   خوشحالم که زیبایی‌های کانادا براتون به خوبی مصوّر شده و تونستید بخشی از این زیبایی‌ها رو درک کنید

 • Abbas

  با سلام جناب عرفانیان عزیز با استفاده از تجربیات ارزشمند شما تابستان ۲۰۱۶ سفری یکهفته ای به پاریس داشتم واقعا کارگشا بود و خیلی خوب
  موفق باشید انشاا… جهت سفر به کانادا هم بتونم از راهنمایی شما استفاده کنم

  • Majid Erfanian

   درود فراوان
   خدا رو شکر که سفرتون به پاریس خوب بوده و اطلاعات به کار اومده.
   امیدوارم برای کانادا هم مفید باشه براتون

 • شادی واصف

  جناب عرفانیان ، مثل همیشه عالی و بی نقص بود..از دیدگاه من ، تفاوت پررنگی که بین اروپا و کانادا دیدم، رفتار بسیار مهربانانه و دوستانه مردم و فروشندگان و اِیجبنت ها بود کاملا با اروپا متفاوت بود..چیز دیگه ای که هم برام جالب بود، عدم استفاده از مشروبات الکی در عموم بوددکه باعث میشه یه سری صحنه ها خیلی کمتر دیده بشه برخلاف اروپا..احترام به عموم، یه جای دیگه هم خودشو نشون میده که خیلی جاها دیدم نوشته بود عطر استفاده نشه چون علیرغم اینکه شما ازش لذت میبرین ممکنه یکی به بوش آلرژی داشته باشه…دراروپا به وفور صحنه های عاشقانه بین زن و مرد در مکان های عمومی دیده میشه درحالیکه اینجا خیلی خیلی کمرنگه..ولی به جهت گردشگری و اون حس و حال خوب هیچ وقت نمی تونه کانادا جای اروپا رو بگیره ولی همونطور که گفتین تِیست آمربکایی اروپایی جالبی داره..باز هم ممنونم از سفرنامه ها و مخصوصا گزارش کامل سفر به کانادا..امیدوارم شرایط به نحوی بشه که همه عاشقان سفر بتونن به راحتی به هر جا که می خوان سفر کنن..موفق باشین

  • Majid Erfanian

   درود فراوان
   بله با نکاتی که گفتین موافقم و چقدر خوب که شما هم تجربه‌تون رو از دیدن کانادا منتقل کردین
   واقعا آرزو می‌کنم شانس سفر کردن برای همه اونهایی که آرزو دارن فراهم بشه
   کشور ما نیاز داره که مردمش بیشتر سفر کنن و دنیا رو ببینن
   سپاس از همراهی‌تون در رسانه‌های مختلف

 • علی یار داور

  سلام و ارادت …شاید یکی از کامل ترین و در عین حال مختصر و مفید ترین مطالب توصیفی در مورد کشور کانادا رو مرقوم فرمودین…ریزترین نکات به دقت مورد توجه قرار گرفتن و زیباترین عکسها و تصاویر که خودشون خلاصه سفر به این کشور پهناور هستن…وبلاگ شما بدون تردید از کاربردی ترین و جذاب ترین نمونه ها می‌باشد و پیگیری مطالب آن بسیار مفید …خسته نباشین و دست مریزاد…تجدید ارادت

  • Majid Erfanian

   درود بر جناب داور گرامی
   سپاس از همراهی‌تون و اینکه محبت کردین و نظرتون رو ثبت کردین. خوشحالم که مطلب مورد توجه قرار گرفته و امیدوارم که به زودی اطلاعات این مطلب در سفر به کانادا به کارتون بیاد
   و ممنون از محبتتون بابت مطالب وبلاگ
   ارادتمند

 • مريم

  سلام ،بسيار جامع ومفيد و جذاب مثل بقيه نوشته هاتون ،البته استوري هاي روزانه و پست هاي اينستاگرام هم تجسم مطالب و بسيار راحت تر كرد به اميد خدا براي سفر به كانادا بتونيم از تجربياتتون استفاده كنيم

  • Majid Erfanian

   سلام و ارادت
   سپاس از محبت شما

   موافقم که ترکیب استوری‌ها و این مطلب خیلی به درک کانادا کمک می‌کنه
   همه اون استوری‌ها در اینستاگرام MrTripic با نام شهرهای کانادا ذخیره شده و در دسترس همگان هست.
   در خدمت هستم

 • محسن

  جناب عرفانیان عزیز
  مثل همیشه مطالب بسیار مفید و موجز عالی شما را که میخونم انگاری که خودم دارم تو محیط سیر میکنم و نثر شیوا و ادبیات روان ارائه مطالبتان بسیار ارزنده و قابل تقدیر است. حظ فراوان بردم
  ضمنا در سفر شخصی اخیری که به پاریس داشتم فقط مطالب بسیار ارزشمند شما را به عنوان راهنما استفاده کردم که مثل یک دایرالمعارف برای من بود و ادرس دهیها بسیار دقیق بود
  بسیار ممنونم

  • Majid Erfanian

   درود بر جناب محسن عزیز

   خوشحالم که انتقال اطلاعات به نحوی هست که حس بودن در محل تداعی میشه
   و بشیار خوشحالم که مطلب پاریس برای بهبود میفیت سفرتون به این شهر دوست داشتنی تاثیرگذار بوده

 • فروهر

  سلام
  جهت مشاوره ویزای کانادا توریستی مزاحم میشم
  یکبار رجکت شدم
  کارمند دولت
  سه تا شنگن‌دارم (دفعه قبل یه دونه داشتم)
  دوتا سفر به کشورهای اطراف
  موجودی نزدیک ‌به —- تومن
  دعوتنامه ندارم

  • Majid Erfanian

   درود فراوان
   البته بهتر هست که از طریق ایمیل مکاتبه کنید
   من اطلاعات شخصی که اینجا ارائه فرمودید رو حذف می‌کنم

 • مسعود

  سلام
  پسر من در ونکوور در حال تحصیل در دوره فوق لیسانس هست.
  من، همسر و پسرم در تهران ساکنیم و تقریبا در دوره بازنشستگی قرار دارم.
  آیا امکان مهاجرت به کانادا در این زمان برای من که سطح درآمدی معمولی دارم وجود دارد یا خیر؟

  • Majid Erfanian

   سلام و ارادت

   راستش این رو باید یک وکیل مجرب بگه. اگر تمایل دارید ایمیل بزنید تا دقیقتر راهنمایی‌تون کنم
   فقط موضوع ایمیل رو بذارید مهاجرت به کانادا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *