اطلاع رسانی,  ایتالیا,  پربازدیدها,  گردشگری

اگر مسافر ایتالیا هستید

اگر مسافر ایتالیا هستید، شانس این را پیدا کرده‌اید که یکی از منحصربفردترین سرزمین‌های دنیا را ببینید. سرزمینی که قدمت جمهوری در آن به بیست و چند قرن قبل بازمی‌گردد و وسعت امپراتوری‌اش از شرق تا همسایگی ایران و از غرب تا آخرین نقطه از جهانِ شناخته شده آن روز گسترده بوده است. سرزمینی که مرکز مذهبیِ پُررهروترین دین دنیا و مکه‌ی زائران مسیحی است که از سرتاسر دنیا با هدف عبادت به آنجا سفر می‌کنند. سرزمینی که شکل چکمه دارد، بوی قهوه می‌دهد، طعم پیتزا و پاستا دارد و سایه مافیا بر آن سنگینی می‌کند.
سرزمینی که آن را با موتورهای وسپا، ماسک‌های بالماسکه، شراب‌های توسکانی، کیف و کفش‌های چرم و قایق‌های گوندولا می‌شناسیم. سرزمینی که برای بازدید کنندگانِ فلورانس: کوچه‌هایی با بوی هنر، مجسمه‌هایی منحصربفرد و گنبدی عظیم، برای بازدید کنندگان ونیز: کوچه و خیابان‌هایی غوطه‌ور در آب، برای بازدید کنندگان میلان: آدم‌هایی خوش‌پوش و خیابان‌هایی مزین به ویترین‌ها و گالری‌های چشم‌نواز و برای بازدید کنندگان رم: موزه‌ای به وسعت یک شهر و قدمتی بیش از دو هزار سال دارد.

مطلب حاضر راهنمای سفر به ایتالیا است و به شما کمک می‌کند تا اگر مسافر هر کدام از شهرهای ایتالیا باشید، با اطلاعات بیشتری به این سرزمین سفر کنید. پس اگر مسافر ایتالیا هستید، خواندن مطلب راهنمای سفر به ایتالیا را از دست ندهید.

راهنمای سفر به ایتالیا

وسعت: 301.338 کیلومتر مربع
جمعیت: 61 میلیون نفر (چهارمین کشور پر جمعیت اروپا)
اهمیت: یکی از پنج تمدن مهم باستانی
تقسیمات کشوری: 20 استان

ایتالیا و بیست منطقه‌اش

پایتخت و بزرگترین شهر: رم
دین: 83.3 درصد مسیحی، 12.4 لائیک، مابقی سایر دین‌ها
آثار تاریخی جهانی: 53 اثر ثبت شده جهانی (رتبه اول دنیا)
وضعیت گردشگری: پنجمین کشور پربازدید دنیا

وقتی ایتالیا، ایتالیا شد!

کشوری که ما امروز به نام ایتالیا می شناسیم، قدمت چندانی ندارد و سابقه تاسیسش به سال ۱۸۶۱ میلادی بازمی‌گردد. اما قدمت سرزمین و قدمت حکومت و امپراطوری‌اش مربوط به پیش از میلاد مسیح است. شک نکنید شما بدون اینکه تاریخ ایتالیا را بدانید، نمی‌توانید از دیدن این کشور لذت کافی ببرید. پس قبل از هر چیز، لازم است کمی راجع به تاریخ ایتالیا بخوانید.
به همین دلیل و به جهت درک بهتر شما از ایتالیا، مروری بسیار مختصر بر آنچه که در این سرزمین گذشته است، می‌کنیم:

عصر پادشاهی

هم‌زمان با حکومت مادها در سرزمین پارس، حکومت پادشاهی روم در شهر رم فعلی و قلمرو اش (بخشی از ایتالیای فعلی) بر مسند کار بودند. آنها از حدود ۷ و نیم قرن پیش ازمیلاد تا سال ۵۱۰ پیش از میلاد مسیح حکومت می‌کردند و پر قدرت‌ترین حکومت شبه جزیره ایتالیا بودند.

دوران جمهوری

نشان اختصاری جمهوری باستانی ایتالیا

سرزمین روم به عنوان یکی از پیشتازان حکومت دمکراتیک، برای حدود پانصد سال از سال ۵۱۰ تا سال ۲۷ پیش از میلاد مسیح، حکومت جمهوری را تجربه کرده است. این حکومت کاملا مبتنی بر اراده مردم بوده و در آن مجلس نقش مهمی را ایفا می‌کرده است. زمانی که در رم قدم می‌زنیم، نام اختصاری ۴ حرفی S.P.Q.R در جای‌جای شهر کاملا جلب توجه می‌کند که مخفف Senatus PopulusQue Romanus و از همان دوران جمهوری باستانی به یادگار مانده است.

عصر امپراتوری

وسعت امپراطوری روم در عصر امپراطوری

از سال ۲۷ پیش از میلاد تا ۴۷۶ سال پس از میلاد مسیح، دوران با شکوه امپراطوری روم است و امپراطورهای سرشناس رومی نظیر ژولیوس سزار، نرون، هادریان و کنستانتین مربوط به همین دوره پانصد و سه ساله هستند. مسیح در همین دوران ظهور می‌کند و مسیحیت نیز در همین دوران دین رسمی روم می‌شود. قیام برده‌های رومی و اسپارتاکوس در همین عصر اتفاق می‌افتد و میدان نبرد گلادیاتورها در این دوره ساخته می‌شوند و رونق می‌گیرند. بیشترین وسعت سرزمین تحت تسلط رومیان در همین دوره اتفاق می‌افتد و تبدیل به قویترین حکومت بر روی زمین می‌شوند.

دوران مهاجرت و حکومت‌های خودگردان

نقشه ایتالیا و حکومت‌های مستقلش در سال 1859 پیش از اتحاد

قرون ۵ تا ۱۹ میلادی دوران حکومت‌های پراکنده و آشفتگی‌های فراوان در سرزمین ایتالیا است. سرزمین روم پس از پایان امپراتوری روم غربی، در طول حدود ۱۵ قرن بدون هیچ حکومت مرکزی و یکپارچه، به حیات ادامه داد و حکومت‌های مختلفی در بخش‌های مختلف آن شکل گرفت. حکومت‌هایی نظیر پادشاهی سیسیل، پادشاهی ناپل، جمهوری فلورانس، جمهوری ونیز، جمهوری روم، دوک‌نشین توسکانی و دوک‌نشین میلان، نمونه‌هایی از همین قدرت‌های پراکنده‌ای هستند که در شبه‌جزیره ایتالیا شکل گرفتند.

اتحاد و استبداد

نقشه ایتالیا در سال 1870 در دوران پادشاهی ویکتور امانوئل دوم

سرانجام تلاش‌های پادشاه ساردنی در اتحاد ایتالیا ثمر داد و ویکتور امانوئل دوم موفق شد بعد از هزار و پانصد سال دوباره بین بخش‌های مختلف سرزمین باستانی روم اتحاد برقرار کند و کشور ایتالیا را به وجود آورد. او به عنوان نخستین پادشاه از دوره جدید پادشاهی ایتالیا انتخاب شد و دوره پادشاهی جدید از سال ۱۸۶۱ آغاز شد.

اوایل قرن بیستم اما ایتالیا با درگیر شدن در جنگ‌های جهانی و نیز حکومت استبدادی موسولینی دوران سخت و پر ماجرایی را سپری کرد. این وضعیت البته کمتر از سه دهه دوام آورد.

دوباره جمهوری

با انجام همه‌پرسی در ماه جولای سال ۱۹۴۶ میلادی، جمهوری پس از گذشت حدود دو هزاره، دوباره به ایتالیا بازگشت و این وضعیت همچنان تا به امروز استوار مانده است.

ایتالیا؛ کشوری که شگفت‌زده‌تان می‌کند

تمام اروپا را که بگردید، بجز یونان بعید است سرزمینی را بیابید که به اندازه ایتالیا قدمت داشته باشد و آثار باستانی در آن موجود باشد. حتا وقتی به کشورهای دیگر اروپا هم که می‌رویم، در بسیاری از آنها قدیمی‌ترین سایت‌های تاریخی‌ مربوط به امپراطوری گسترده روم است که به جایی بجز همین سرزمین ایتالیای امروزی مربوط نیست. این سرزمین چیزهایی را در خود جای داده که هر بازدید کننده‌ای را به تحسین وا می‌دارد و آنها را شگفت‌زده می‌کند. ایتالیا برای هر سلیقه‌ای جذاب است؛ چه اگر به جاذبه‌های تاریخی علاقه دارید یا به جاذبه‌های طبیعی، سینما، هنر، غذا، فرهنگ، اپرا و… قطعا مقصد مناسبی را انتخاب کرده‌اید. با این حال، این کشور برای چند دسته از علاقه‌مندان بسیار جذاب‌تر است:

 • اگر به تاریخ علاقه دارید
 • اگر به مذهب علاقه دارید
 • اگر به هنر علاقه دارید
 • اگر به خوردن علاقه دارید!

مهد بزرگان

اگر اهل سفر باشید، بعید است مارکوپولو را نشناسید. به کروی بودن زمین که فکر می‌کنید، بعید است یاد گالیله نیفتید و یا نام آمریکا که به میان می‌آید، احتمالا یاد کاشف آن کریستف‌کلمب می‌افتید. اینها نمونه‌ای از مشاهیری هستند که حداقل تولدشان در ایتالیا بوده است. اگر به ایتالیا سفر می‌کنید بد نیست با مشاهیر ایتالیا آشنا باشید. چرا که ممکن است در بازدیدهایتان بتوانید از خانه‌ای که آنها در آن زندگی می‌کرده‌اند و یا از آرامگاهی که در آن آرمیده‌اند، بازدید کنید. حیف است قبل از سفر به ایتالیا، افراد زیر را نشناسید و ندانید که در کدام شهر، می‌توان رد پایی از آنها را دنبال کرد.

مارکوپولو

خانه خاندان پولو در ونیز

سفر در دنیای امروز با نام مارکوپولو عجین شده است. این تاجر ونیزی که در دوران زندگی‌اش یک فرد عادی بود، امروز تبدیل به جایگاهی شده است که هرکس زیاد سفر کند، به او تشبیهش می‌کنند. در ونیز می‌توانید از خانه‌ای بازدید کنید که مربوط به او و خانواده پولو بوده است. همچنین کلیسای سن‌لورنزو در ونیز محل دفن او است که می‌توانید از آن بازدید کنید.

لئوناردو داوینچی

یکی از خانه‌هایی که لئوناردو در آن زندگی کرده

داوینچی را باید یکی از عجیب‌ترین و نابغه‌ترین انسان‌های همه اعصار دانست. او در بسیاری از زمینه‌های مختلف صاحب دانش بود و آثارش نشان می‌دهد که سال‌ها و بلکه قرن‌ها جلوتر از هم‌دوره‌ای‌هایش بوده است. محل تولد او روستایی در نزدیکی فلورانس به نام وینچی است. اما موزه معروف او در فلورانس یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید ببینید. هرچند که به نظرم برای دیدن آثار داوینچی، شما در رم نیز گزینه‌هایی را در اختیار دارید. داوینچی در فرانسه دفن شده است.

گالیله

موزه گالیله در فلورانس

کاشف گردش زمین به دور خورشید، درست است که در دادگاه تفتیش عقاید ناچار به انکار نظریه کوپرنیک شد، اما واقعیت این است که گالیله توانست خط بطلانی بر هزاران تصور غلطی بکشد که تا پیش از او در باور مردمان وجود داشت. گالیله در شهر پیزا متولد شده، اما در فلورانس به خاک سپرده شده است. اگر به فلورانس می‌روید می‌توانید از موزه او بازدید کنید و انگشت او را که در این موزه نگهداری می‌شود ببینید.

میکل آنژ

مجسمه داوود شاهکار میکل آنژ در موزه آکادمی فلورانس

به اعتقاد بسیار از اهالی هنر، بعید است بشر مجسمه‌سازی را به توانمندی میکل آنژ دوباره به خود ببیند. بی‌شک او سرآمد هنرمندان عصر خود و یکی از برجسته‌ترین هنرمندان ادوار مختلف تاریخ است و رنسانس به طور مستقیم با نام او گره خورده است. پس از تولد او در کاپرزه، خانواده‌اش به فلورانس مهاجرت می‌کنند. به همین دلیل وقتی شما در فلورانس هستید، می‌توانید شاهکار او یعنی مجسمه داوود را در موزه آکادمی ببینید. هرچند که آثار او در شهرهای دیگر ایتالیا به ویژه رم و یا حتا کشورهای دیگر جهان نیز قابل بازدید است. آرامگاه او در کلیسای سانتا کروچه در فلورانس قرار دارد.

دانته

دانته و سه‌گانه کمدی الهی

اگر فقط کمی به ادبیات علاقه‌مند باشید، قطعا می‌دانید که یکی از شاخص‌ترین چهره‌های ادبیات جهان دانته است که در کنار هومر (یونان)، شکسپیر (انگلیس) و گوته (آلمان) چهار ستون اصلی ادبیات اروپا را تشکیل می‌دهند. دانته با خلق سه‌گانه کمدی الهی تبدیل به چهره‌ای ماندگار در تاریخ ادبیات شده است و بر زایش دوران نوزایی (رنسانس) نیز تاثیر گذاشته است. او زاده فلورانس است و مدفن او در کلیسای سان‌فرانچسکو در شهر راونا است.

کریستف کلمب

خانه‌ای در جنوا که احتمالا کریستف کلمب در آن متولد شده

با اینکه کاشف آمریکا در اصل کشور اسپانیا است، اما فردی که توسط دولت اسپانیا به ماموریت اعزام شده بود و آمریکا را کشف کرد، احتمالا اصالتا اهل بندر جنوای ایتالیا بوده است. کریستف کلمب از افرادی است که بر سرنوشت تاریخ تاثیر بزرگی گذاشته است، اما ابهامات اساسی درباره اصلیت او وجود دارد. در هر صورت اگر به جنوا می‌روید خانه‌ای را خواهید دید که احتمالا کریستف کلمب در آن بزرگ شده است.

برای خوردن آماده شوید!

ایتالیا بهشت غذا و قهوه است. کیفیت خیلی از خوردنی‌ها در ایتالیا قابل مقایسه با موارد مشابه‌شان در سایر کشورها نیست. اصولا فرهنگ غذایی ایتالیا یک فرهنگ شناخته شده در دنیا است که طرفداران بسیار زیادی دارد و تا به امروز توانسته است فرهنگ خود را به بسیاری از کشورهای جهان صادر کند. بعید است در کشورهای دنیا (بجز مواردی معدود) کسی را پیدا کنیم که غذاهای ایتالیایی را نشناسد و به آنها علاقه‌مند نباشد.
در هر صورت یکی از مهمترین ماموریت‌های سفر به ایتالیا، تجربه این خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها است. لیست زیر بدون اولویت خاصی تنظیم شده است.

قهوه

شکی نیست که ایتالیا کشور اول قهوه در جهان است. هرچقدر در دنیا جستجو کنید، قهوه ای به خوش طعمی آنچه که در کافه های ایتالیا به شما می‌دهند، پیدا نمی‌کنید. برای تجربه یک قهوه خوب، اصلا نیازی نیست زیاد جستجو کنید. تقریبا می‌توان در همه کافه‌ها و رستوران‌های ایتالیا قهوه خوب را تجربه کرد.
بهترین پیشنهاد برای تجربه، همان عصاره غلیط قهوه (اسپرسو) است که با دستگاه اسپرسو تهیه می‌شود و شامل یکی دو جرعه بیشتر نیست. این نوشیدنی پر استفاده و جذاب در فنجان‌های بسیار کوچک سرو می‌شود و روی آن معمولا لایه نازکی از خامه قهوه وجود دارد. اگر عادت به خوردن قهوه تلخ ندارید، شاید بهتر باشد که کمی شکر به آن بیفزایید. اما هر طور که هست آن را امتحان کنید که هرگز و هرگز در هیچ جای دیگر نمی‌توانید شبیه به این قهوه را بیابید. برای سفارش کافیست به یک کافه بروید و کنار بار بایستید و به فردی که پشت بار ایستاده سفارش یک Cafe (با تلفظ کَفّه) بدهید.

پیتزا

با اینکه تعداد رستورانهای ایتالیایی در ایران کم نیست، اما بعید است که شما بتوانید در جایی خارج از ایتالیا یک پیتزای ایتالیایی واقعی را تجربه کنید. پیتزا در ایتالیا چند ویژگی دارد که موقع سفارش باید مد نظر داشته باشید.

اول رنگ پیتزا است. شما باید بدانید که پیتزای قرمز (با گوجه) دوست دارید یا پیتزای سفید. دوم باید سبک پخت پیتزا را انتخاب کنید. پیتزای معمولی خمیری تخت دارد، اما پیتزا به سبک ناپولی به روشی درست می‌شود که خمیر لبه دور پیتزا پُف می‌کند ولی وسط پیتزا نازک است. سوم باید نوع پیتزا را انتخاب کنید. اغلب پیتزاها در ایتالیا با کمترین مخلفات تهیه می‌شوند و بسیار ساده هستند.

پیتزا مارگاریتا معروفترین و پر استفاده‌ترین پیتزا در ایتالیا است که فقط نان (خمیر) و پنیر و گوجه است. پیتزاهای دیگری که مخلفات دارند نیز، حجم بسیار کمی از این مخلفات بر روی پیتزا قرار می‌گیرد. اگر پنیر دوست هستید، پیتزای چهار پنیر را حتمن امتحان کنید. به طور کلی هرگز در ایتالیا دنبال پیتزاهایی نظیر پیتزاهای ایران (سبک آمریکایی) نباشید. پیتزا در ایتالیا یک غذای ساده و سبک محسوب می‌شود و بیشتر در وعده شام استفاده می‌شود.

پاستا

پاستا در ایتالیا داستان خاصی دارد. ده‌ها نوع پاستای مختلف هست که واقعا همه آنها ارزش امتحان کردن دارند. اگر به یک رستوران خوب بروید، برای سفارش یک پاستا باید از بین یک لیست چند صفحه‌ای، یک گزینه را انتخاب کنید که البته کار بسیار سختی است.

رستوران‌های پاستا در ایتالیا دو سبک مختلف دارند. سبک اول رستوران‌هایی‌اند که پاستاها را به صورت یک پکیج آماده سرو می‌کنند و معمولا هر غذا یک نام انحصاری دارد. در این نوع از رستوران‌ها، شما در زیر نام هر پاستا در منو، می‌توانید ببینید که چه محتویاتی در پاستا هست و از چه سسی در آن استفاده می‌شود.

سبک دوم اما رستوران‌هایی هستند که اجزای پاستا را به صورت کاملا مجزا در منو معرفی می‌کنند و شما برای سفارش غذا باید چند چیز را انتخاب کنید. ابتدا باید نوع پاستا را انتخاب کنید که مثلا رشته‌ای نازک یا ضخیم باشد یا پیچ‌دار یا هر نوع دیگر. سپس باید مخلفاتی که دوست دارید پاستای شما با آنها میکس شود را انتخاب کنید، مثلا اینکه تکه‌های گوشت باشد یا مرغ یا سبزیجات یا هرچیز دیگر. مرحله سوم نیز انتخاب سس است. باید انتخاب کنید که پاستای شما قرمز (سس گوجه) باشد یا سفید (مثل آلفردو) یا سبز (مثل پِستو). آنگاه همه این انتخاب‌ها در مقابل چشم شما توسط آشپز در زمانی کوتاه آماده می‌شود.

تیرامیسو

وقتی در رستوران‌های ایتالیا هستید، بدون خوردن دسر هرگز رستوران را ترک نکنید. دسرهای ایتالیایی واقعا محشر هستند. یکی از معروف‌ترینِ آنها که نمونه‌های وطنی‌‌اش را هم حتمن تجربه کرده‌اید، تیرامیسو است. به‌طور معمول تیرامیسوی اصل کمی لیکور در خود دارد. اما گاهی می‌توان نمونه بدون الکل‌اش را نیز پیدا کرد. تجربه تیرامیسو در ایتالیا به شما نشان می‌دهد که چقدر بین یک نمونه واقعی آن با نمونه‌هایی که ما تجربه کرده‌ایم فرق وجود دارد.

پاناکوتا

دسر جذاب دیگری که در ایتالیا می‌توانید امتحان کنید، پاناکوتا است. این دسر نوعی از پودینگ است که خامه نقش محوری در آن ایفا می‌کند.

ژلاتو

بستنی خوردن در ایتالیا نظر شما را نسبت به موجودیتی به نام بستنی تغییر می‌دهد. بستنی‌های رنگارنگ و متنوعی که در طعم‌های مختلف میوه‌ای و یا خانواده شکلات و قهوه و وانیل و کارامل به شما امکان می‌دهد تا لذت‌بخش‌ترین بستنی عمرتان را تجربه کنید. به طور کلی به بستنی ایتالیایی ژلاتو می‌گویند و شما می‌توانید ژلاتو را بر روی نان قیفی یا در لیوان‌های کاغذی تجربه کنید. البته فراموش نکنید خیلی مهم است که کجا ژلاتو را امتحان کنید.

قبل از سفر به ایتالیا بدانید

ایتالیا هم مثل هر کشور دیگری، ویژگی‌های فرهنگی خاص خودش را دارد. اگر با ریزه‌کاری‌ها و ویژگی‌های آن آشنا نباشید، ممکن است که به دردسر بیفتید. اینها برخی از مواردی است که دانستن‌شان در طول سفر ایتالیا ممکن است به کمک شما بیاید و ندانستن‌شان شاید دردسرهایی برایتان درست کند.

تفاوت فرهنگ در ایتالیا

ایتالیا یک کشور کشیده و بلند است که فاصله نقطه بالایی آن تا پایین به بیش از 1200 کیلومتر می‌رسد. این بُعد فاصله باعث شده است که در شهرهای مختلف، فرهنگ‌های متفاوتی را تجربه کنید. مرمان شمال ایتالیا بسیار به آلمانی‌ها شبیه هستند. میانه‌های کشور، بیشتر حال و هوای ایتالیای اصیل را دارد و جنوب ایتالیا به طور کامل با سایر مناطق آن تفاوت دارد و مافیا در آن پررنگ‌تر است. این تفاوت فرهنگی، خود را در نوع پوشش، نوع خورد و خوراک و سبک زندگی نشان می‌دهد. اگر به منوی رستوران‌ها نگاه کنید، بسیاری از غذاها پسوندِ نام یک شهر را دارند که نشان می‌دهد آن غذا مربوط به فرهنگ کدام شهر و منطقه است.

جنسیت مسافر

اگر قطار شب‌رو در ایتالیا می‌گیرید، حتمن موقع صدور بلیط تاکید کنید که به مرد یا زن بودن مسافر دقت شود. چرا که کوپه‌های آقایان و خانم‌ها مجزا از هم هستند؛ مگر اینکه کوپه اختصاصی دراختیار داشته باشید.

سفارش از داخل منو

در رستوران‌ها خارج از منو چیزی نخواهید و فقط گزینه‌های موجود در منو را بپذیرید. چندان مرسوم نیست که شما از میزبان بخواهید تغییراتی در غذاهای رستوران ایجاد و چیزی را به آن اضافه یا از آن کم کند.

شارژ صورتحساب

در بعضی از رستوران‌ها مبلغی به عنوان یک شارژ اضافه به کل مبلغ صورتحساب اضافه می‌شود. این مبلغ با عنوان Il Coperto معمولا در منوها قید شده است که چند یورویی به هزینه سفارشات شما خواهد افزود.

تاخیر و اعتصاب

خودتان را برای اتفاقات پیش‌بینی نشده و معطلی‌های زیاد حاصل از انواع و اقسام اعتصاب آماده کنید. به ویژه زمانی که قرار است به ایستگاه قطار و اتوبوس و یا فرودگاه بروید، احتمال اتفاقات پیش‌بینی نشده را داشته باشید و به اندازه کافی از محل اقامت‌تان زود حرکت کنید. اعتصاب انگار بخشی از فرهنگ ایتالیایی‌ها است.

چه قهوه‌ای برای چه ساعتی؟

قهوه در ایتالیا قوانینی دارد. اگر به این نوشیدنی جذاب علاقه‌مند هستید، بهتر است بدانید که سفارش قهوه‌هایی که در درست کردن آنها از شیر استفاده می‌شود، بعد از ساعت 11 صبح مرسوم نیست. یعنی نباید بعد از ساعتت 11 سراغ کاپوچینو و لاته و موکا رفت. این اشتباه زمانی بزرگتر است که این نوع از نوشیدنی‌ها را بعد از تمام شدن غذا به عنوان دسر سفارش دهید! ایتالیایی‌ها معمولا بعد از غذا یک قهوه (اسپرسو) می‌خورند؛ اما قیافه آنها در رستوران زمانی که می‌بینند یک توریست چیزی بجز اسپرسو روی غذا سفارش می‌دهد، واقعا دیدنی است.

احترام به فرهنگ غذایی

هر غذایی قوانینی دارد. جمله معروفی که از یک دیالوگ سریال تلویزیونی بین ما امروز متداول شده است را به خاطر بیاورید: “قیمه رو نریز تو ماستا”! حالا در ایتالیا هم انجام بعضی از کارها در رستوران متداول نیست. مثلا نباید روی پاستاهای غذاهای دریایی پنیر بریزید. این کار مرسومی نیست، حتا اگر به پنیر علاقه زیادی هم دارید بهتر است این کار را نکنید.

رستوران‌های غیر توریستی

هرچقدر رستورانی که انتخاب می‌کنید از جاذبه‌های گردشگری دورتر باشد، احتمال بیشتری دارد که غذای بهتری را تجربه و پول کمتری را پرداخت کنید. رستوران‌هایی که در بخش‌های توریستی هستند جای مناسبی برای تجربه غذاهای حرفه‌ای نیستند.

سالاد سبزیجات

اگر اهل سالاد هستید، سالاد سبزیجات (insalata verde) را سفارش ندهید. چرا که این فقط یک کاسه کاهوی خرد شده است ولاغیر! بهتر است به گزینه‌های دیگر فکر کنید.

جالب است بدانید

ندانستن نکات زیر در سفر به ایتالیا لطمه‌ای به سفرتان نمی‌زند، اما اگر اینها را بدانید و بروید، احتمالا کیفیت سفرتان بالاتر خواهد رفت و درک بهتری از این کشور خواهید داشت.

نمایی از سان‌مارینو، کشوری در دل ایتالیا

سه کشور در یک کشور

کشور ایتالیا با شکل چکمه‌ای خود، در اصل دربردارنده سه کشور است. یکی ایتالیا که شامل بیش از 99 درصد این شبه جزیره است؛ یکی واتیکان که در داخل شهر رم قرار دارد و کوچکترین کشور جهان است و یکی سن‌مارینو که در غرب فلورانس و در نزدیکی  دریای آدریاتیک واقع شده و سومین کشور کوچک اروپا بعد از واتیکان و موناکو است.

غذاهای طولانی

تعجب خواهید کرد اگر بدانید در بسیاری از مناطق ایتالیا، در هر وعده دو غذای اصلی می‌خورند! اگر به منوی رستوران‌ها دقت کنید، می‌بینید که در منو صفحاتی برای پیش‌غذا، سالاد، بشقاب اول، بشقاب دوم، دسر و نوشیدنی‌ها وجود دارد. یک وعده غذایی کامل برای یک ایتالیایی گاهی شامل همه موارد فوق است. یعنی نه تنها پیش‌غذا و سالاد و دسر می‌خورند، بلکه برای غذای اصلی دو غذای کاملا متفاوت سفارش می‌دهند. البته به طور معمول حجم محتویات هر بشقاب، کمی کمتر از پرس‌های معمولی ما است. خوردن این حجم از غذا بالطبع زمان بیشتری نسبت به غذا خوردن عادی می‌طلبد. برای همین ایتالیایی‌ها معمولا غذا خوردن‌شان به ویژه برای وعده ناهار طولانی است.

اسپرسو

ایتالیایی‌ها مخترع دستگاه قهوه فوری یا اسپرسو هستند. قهوه برای ایتالیایی‌ها چیزی فراتر از چای برای ما ایرانی‌ها است. یک ایتالیایی ممکن است بیش از 10 اسپرسو در طول روز بخورد. آنها آنقدر در درست کردن قهوه حرفه‌ای هستند که دستگاه‌های قهوه‌سازشان در شهرهای مختلف با هم فرق دارد و ویژگی‌های اقلیمی هر شهر در ساخت دستگاه‌های حرفه‌ای قهوه‌ساز آنها موثر است.

بقایای باستانی

آنقدر بقایای باستانی در ایتالیا وجود دارد که نمی‌توان اندازه آنها را تصور کرد. به هر گوشه‌ای که از این کشور سفر می‌کنید، بقایای آثار باستانی و تاریخی شما را شگفت‌زده می‌کند. واقعا آرزوی هر کشوری است که بناهایی نظیر کلوسئوم، رومن فروم، معبد هادریان، شهر پمپِی و نظایر اینها داشته باشد.

هنر رنسانس

“رنسانس” که خود به معنای نوزایی است، فرزند ایتالیا است. رنسانس که یک دوره مهم از تحولات در اروپا است، از فلورانس در ایتالیا آغاز می‌شود و آرام آرام به سرزمین‌های دیگر اروپا کشیده می‌شود. رنسانس مدیون نوابغ ایتالیایی نظیر داوینچی، میکل‌آنژ، دانته و رافائل است و از این دوره به عنوان عصر طلایی هنر یاد می‌شود.

رانندگی دیوانه‌وار

در بین کشورهای اروپایی برنام‌ترین کشور در رانندگی همین ایتالیا است. البته اگر بخواهیم رانندگی آنها را با ایران مقایسه کنیم، ایتالیا بهشت است! اما در مقام مقایسه با کشورهای اروپایی باید پذیرفت که ایتالیایی‌ها بسیار کمتر از بقیه اروپائی‌ها به قوانین پایبند هستند.

اولویت بازدید شهرها

بسیار سخت است که بتوان بین شهرهای ایتالیا اولویتی برای بازدید در نظر گرفت. واقعا نقطه نقطه ایتالیا زیباست و پر از جاذبه‌هایی است که دیدن‌شان بسیار دلچسب است. اما اگر از لحاظ زمانی ناگزیر به محدود کردن سفر و انتخاب تنها یک شهر یا چند شهر از ایتالیا برای بازدید هستید، آنگاه این اولویت پیشنهادی من برای بازدید از شهرهای ایتالیا است.

رم

برای انتخاب رم به عنوان شهر اول در ایتالیا تردید نکنید. این شهر علاوه بر اینکه پایتخت ایتالیا است، پایتخت امپراطوری بزرگ روم نیز بوده و آثار بی‌نظیری را در دل خود جای داده است. علاوه بر اینها، واتیکان کوچک‌ترین کشور دنیا نیز در درون رم واقع شده و دیدن آن بسیار جذاب است.

فلورانس

اگر به آمار بازدید از شهرهای ایتالیا مراجعه کنید، فلورانس چهارمین شهر پر بازدید این کشور است، اما برای من از جایگاه دوم اهمیت در ایتالیا برخوردار است. این شهر گویی اصفهانِ ایتالیا است و شاهد این ماجرا خواهرخواندگی این دو شهر است. زیبایی‌های فلورانس بیشتر از آن است که به قلم من توصیف شود.

ونیز

مهمترین شهر آبی دنیا ارزش آن را دارد که بخاطرش تا شمال شرق ایتالیا بروید. ونیز یکی از خاص‌ترین شهرهای دنیا است و رتبه دوم پربازدیدترین شهر را در ایتالیا دارد. کوچه پس‌کوچه‌های آبی ونیز به شما فرصت قایق‌سواری می‌دهد و می‌توانید شهر را از زاویه‌ای متفاوت از شهرهای دیگر ببینید.

میلان

اگر دوستدار مد و فشن هستید، باید به میلان بروید. سومین شهر پربازدید ایتالیا آنقدر زیباست که شما را مسحور تنوع جاذبه‌هایش خواهد کرد. این شهر حال و هوای مدرن‌تری نسبت به سه شهر قبلی دارد، اما آثار تاریخی بسیار زیبایی را نیز در خود جای داده است.

اولویت‌های بعدی

از اینجا به بعد، انتخاب شهر کمی سخت می‌شود. شاید بهتر باشد اگر دنبال دیدن شهرهای بعدی برای بازدید هستید، بر اساس نوع سلیقه‌تان شهر انتخاب کنید. بسته به اینکه علاقه‌مند جاذبه‌های باستانی، تاریخی، طبیعی، خوراکی، نوشیدنی یا هر چیز دیگری هستید، می‌توانید مقصد خود را انتخاب کنید. معروف‌ترین شهرهای بعدی ایتالیا شامل ناپل، بولونیا، ورونا، سیه‌نا، تورین، جنوا و پیزا است که هر یک از آنها می‌تواند مقصد جذابی برای کشف کردن باشد.

سوغاتی‌ها و سمبل‌های ایتالیا

هنگام خرید سوغاتی و یادبود سفر شما با مشکل مواجه خواهید شد، چرا که گزینه‌های زیادی وجود دارد که به نوعی سمبل ایتالیا محسوب می‌شود. به این موارد دقت کنید:

ماسک‌های ونیزی

تقریبا همه جای ایتالیا ماسک‌هایی را می‌بینید که بر صورت قرار می‌گیرند و بسیار زیبا هستند. این ماسک‌ها به ونیز و کارناوال معروف سالیانه آن مربوط هستند که همه ساله در ماه فوریه برگزار می‌شود و از قدیمی‌ترین جشنواره‌های جهان محسوب می‌شود.

پینوکیو

این موجود خیالی زاییده ذهن یک روزنامه‌نگار ایتالیایی به نام کارلو لورنزینی معروف به کارلو کلودی است که داستانش را در یک نشریه کودکان منتشر کرد. این داستان بسیار مورد توجه ایتالیایی‌ها قرار گرفت و به زودی معروف شد.

کلوسئوم

یکی از مهمترین بناهای تاریخی جهان و یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان، امروز به عنوان یکی از سمبل‌های رم و ایتالیا محسوب می‌شود. کلوسئوم یک آمفی تاتر رومی بوده که محل برگزاری رویدادهای مختلف از جمله مبارزات گلادیاتورها بوده است.

موتور وسپا

موتور وسپا از سال 1946 در ایتالیا تولید می‌شود و امروز به عنوان یکی از سمبل‌های این کشور شناخته می‌شود. وسپا به معنی زنبور بی‌عسل است و کارخانه آن در فلورانس است.

فراری

ایتالیا را می‌توان به عنوان معروف‌ترین کشور تولید کننده خودروهای خاص در دنیا شناخت. بدون شک یکی از خاص‌ترین این خودروها فراری است که در بسیاری از رویدادهای بین‌المللی نام ایتالیا و فراری با هم عجین شده است.

برج پیزا

برج کج پیزا با آنکه در برابر بسیاری از جاذبه‌های دیگر ایتالیا کم‌اهمیت‌تر است، اما بسیار معروف‌تر از آنها است. این برج به تنهایی توریست‌های زیادی را به پیزا می‌کشاند و به یکی از سمبل‌های ایتالیا بدل شده است.

قایق گوندولا

قایق‌های لوکس و زیبای ونیز آنقدر معروفند که نه تنها به عنوان یکی از سمبل‌های ونیز، بلکه به عنوان یک از سمبل‌های ایتالیا شناخته می‌شوند. تقریبا می‌توان گفت که تجربه ونیز بدون سوار شدن این قایق‌ها یک تجربه ناقص است.

واتیکان

مرکز مسیحیت دنیا و بزرگ‌ترین کلیسای جهان بی‌شک یکی از سمبل‌های ایتالیا است. با آنکه واتیکان یک کشور مستقل محسوب می‌شود، اما واتیکان و کلیسای سن‌پیتر یکی از سمبل‌های رم و ایتالیا است.

سایر سمبل‌ها

چکمه، پاستا، پیتزا، قهوه، بستنی و نظایر اینها، موارد دیگری هستند که گاهی به عنوان سمبل ایتالیا شناخته می‌شوند که ما در بخش‌های دیگر این مطلب به آنها پرداختیم.

مشاوره سفر

اگر برای سفرتان نیاز به مشاوره دارید، من به دو صورت رایگان و تخصصی در خدمت شما خواهم بود. برای نحوه ارسال سئوال یا هماهنگی جلسه مشاوره، به صفحه مشاوره سفر بروید.

پی‌نوشت

– برای دنبال کردن مطالب جدید، می توانید به کانال تلگرام من MrTripic و برای دنبال کردن عکس های من در سفر می توانید به حساب کاربری من در اینستاگرام MrTripic بپیوندید.

50 دیدگاه

 • سيمونيان

  سلام
  با تشكر از مطالب مفيدتون واقعا استفاده كردم
  فقط اگر به عنوان راهنمايي براي كسايي كه ميخواهند تنهايي و بدون تور برند چند برنامه با تجربيات خوبتون بزاريد (به عنوان مثال ٣ روز اول رم و اين جاهاي ديدني مهمتر و بعد ١ روز فلورانس با جاهاي ديدنيش بعد از اون پيزا و ونيز و برگشت از ميلان) خيلي كمك بزرگي ميشه و دوما اگر هزينه هاي تقريبي مثل بليط قطار مثلا نوشيدني يا خوراكي يا … كه بشه جمع بندي كرد عالي ميشه
  پيشاپيش از اينكه وقت ميزاريد و مارو در تجربه هاتون شريك ميكنيد متشكريم

 • farshad

  سلام و درود
  من و همسرم برای آخر مرداد به مدت 15 روز میخواهیم به ایتالیا سفر کنیم.
  درنظر داشتم برای کل مدت سفر در فرودگاه میلان ماشین اجاره کنم و به اکثر شهرها سری بزنم به نظر شما خوبه یا تجربه سخت و پر هزینه ای خواهد بود.؟
  تشکر از راهنمایی شما.

  • Majid Erfanian

   سلام و ارادت
   خیلی سفر خوبی میشه سفر زمینی. ولی باید در نظر بگیرید که هزینه ماشین و بنزین قابل توجه هست. البته اگر در اقامتگاه های خارج از شهر بمونید، جبران میشه

 • عاشق ایتالیا

  سلام ابتدا تشکر میکنم بابت وبسایت خوبتون

  به نظرم ایتالیایی ها خیلی شبیه ایرانیا هستن هم اخلاقا و هم ظاهرا
  در کل من خوشم اومد از مردم ایتالیا

 • شادی واصف

  سلام وممنونم از این همه اطلاعات مفید…کلی لذت بردم…تا چند هفته دیگه برای چهارمین سال پیاپی سفر اروپایی خودمونو شروع می کنیم و همیشه هم از ایتالیا ومیلان زیبا..امسال جنوب ایتالیا رو برنامه داریم ببینیم..واقعا درست گفتین که ایتالیا تاریخ و مذهب و هنر و خوردن رو با هم یکجا داره..واقعا بی نظیره..برای من تا حالا بلاجیو و کومو از بهترینهای ایتالیا بوده…
  باز هم ممنونم ازشما

  • Majid Erfanian

   سلام و ارادت
   انشالا که سفرتون بخیر باشه
   سپاس از محبتتون. انشالا که روزگارتون پر از سفرهای فراوان باشه

  • Majid Erfanian

   سلام
   سیم کارت های توریستی اونجا هست که با قیمت حدودی 20 یورو میتونید از اپراتورها تهیه کنید.

 • Pooyan

  سلام و عرض ادب خدمت شما.مطالب واقعا زیبا هستند.ممنونم.ولی چرا درباره ی نرخ اقامتگاه چیزی نگفته بودید؟اگه تو ایتالیا نخوام هتل برم مردم محلی اتاق یا یه واحد کوچک کرایه میدن؟

  • Majid Erfanian

   سلام و ارادت
   سپاس از شما
   نرخ اقامتگاه‌ها محدوده وسیعی داره و به زمان سفر، موقعیت اقامتگاه در شهر، کیفیت اقامتگاه و… چیزای مختلف دیگه بستگی داره. بله، باید هاستل بگیرید یا از سایت airbnb جایی رو رزرو کنید

 • Mitra

  سلام و‌سپاس از مطالب خوبتون
  عذرمیخام من ی راهنمایی میخاستم. من و پسر ۱۵ سالم‌ به همراه خواهرم و‌دختر ۱۳ سالشون قراره از طریق دعوتنامه خواهرم برین سوئد و‌تصمیم داریم ازونجا بریم رم. سوال من‌این هست ما ۱۷ مرداد وقت مصاحبمون هست ودو‌هفته هم زمان میبره تا جواب بدن البته‌ دوسال پیش شینگن گرفتیم و رفتیم الان تصمیم‌داریم از ۱۰ شهریور سفرمونو‌شروع‌کنیم با توجه به تحربیات شما نرخ بلیط هواپیما نزدیک به سفر گرونتر میشه؟ به نظرتون از الان بلیط رو‌تهیه کنیم؟
  ممنون از پاسخگوبیتون

  • Majid Erfanian

   سلام
   بله حتمن گرون میشه
   از الان بلیط رو بخرید، اما بلیطی بگیرید که کزینه کنسلی داشته باشه و جریمه کنسلی‌اش بالا نباشه

 • آیدا

  سلام.. مطالبتون در مورد ایتالیا بسیار خواندنی بودن.. واقعا ترغیب شدم برای سفر به این کشور.. امیدوارم بتونم بزودی ایتالیا رو از نزدیک ببینم.. با این حال شنیدم که بسیار سخت ویزای توریستی میده و سفارتش حالت مافیایی داره.. فکر میکنم برای منکه شینگن ندارم بهتر باشه از کشور دیگه ای اقدام کنم.. سوالی که داشتم از خدمتتون شما تور لیدر هستین در ایران؟ در آژانس خاصی کار میکنین؟

  • Majid Erfanian

   سلام و ارادت
   امیدوارم که خیلی زود مسافر ایتالیا بشین. شاید بد نباشه اگر از طریق سوئیس اقدام کنین که هم سوئسی رو ببینین و هم ایتالیا رو.
   من گاهی به عنوان راهنما هم سفر میرم. بله با یک آژانس خاص کار می‌کنم.

 • فرشته

  سلام آقاي عرفانيان
  من وقت سفارت از ايتاليا دارم براي بار اول اقدام كردم براي شينگن حتما بايد ١٤روز هتل رزو كنم اگه بشه ١٥ روز امكان داره قبول نكنن

  • Majid Erfanian

   سلام
   خیر، محدودیتی در تعداد روزها وجود نداره. البته که تعداد روز سفر باید متناسب با کیفیت مدارکی که ارائه می‌کنید و با توجه به سوابق سفرتون باشه

 • Sami

  بادرود و سپاس بزرگوار جاي شماخالي من دو روز است كه باخواندن راهنمايي هاي شما رفتم پاريس و برگشم ولي خيلي خيلي سرد بود و شانسه من همش بارون براي ٧دي ماه ميخواستم به ايتاليا سفر كنم به نظر شما من كه اولين بار هست ميخوام به اين كشور سفر كنم رم برام بهتر يا ونيز تقريبا ٥ روز ميخوام اقامت داشته باشم من اطلاعاتي در مورد اين كشور ندارم ممنون از مطالب بسيار ارزشمند شما

  • Majid Erfanian

   سلام
   حتما رم رو به عنوان مقصد اصلی انتخاب کنید. دیدن شهرهای فلورانس و ونیز هم بسیار مناسب خواهد بود اگر بتونید در برنامه تون بگنجونید

 • ميترا

  سلام ممنون از وبلاگتون. من روز سه شنبه به ونيز ميرم. اميدوارم بتونم از ديدنيهاي ايتاليا استفاده كنم

 • Hassan Zarkesh

  سلام جناب عرفانيان من امروز در رم موفق شدم مطالب weblog شما را در خصوص ايتاليا بخوانم و مجددا ياد سفر سال گذشته بهمراه شما افتادم و اكنون كه به تنهائى به همراه خانواده به اين سفر امده ايم جاى شما را هر لحظه خالى حس ميكنم
  كاش اين بار هم ميتوانستم به همراه شما بودم ، متاسفانه امكان چنين برنامه ريزى ميسر نشد ، اميدوارم سعادت يارى كند تا باز هم در سفر هاى بعدى در تور شما باشيم به اميد ديدار و با ارزوى بهترين ها براى شما ارادتمند حسن

  • Majid Erfanian

   سلام جناب زرکش عزیز
   امیدوارم که خوب باشید و سفر دلچسبی رو با خانواده محترم تجربه کرده باشین.
   همسفری مجدد با شما افتخاری هست که امیدوارم نصیب من بشه. همواره مشتاق دیدار شما هستم

 • گیتی

  سلام
  بسیار زیبا بود و جامع و کامل لذت بردم وقتی مطالعه می کردم گذر زمان و احساس نکردم و غرق در تجسم صحبتها و مطالب خوب شما بودم . با تشکر

 • بهرام

  سلام جناب عرفانیان عزیز ، اواسط آذر ماه برای سفر 10 روزه به ایتالیا شهر رم و فلورانس و آلمان مونیخ و برلین به نظرتون هوا چطوره و این برنامه خوبیه یا جای دیگه رو پیشنهاد می کنید ؟ وقت سفارت دارم برا ایتالیا ابان ماه .
  فرانسه ، هلند و اسپانیا رو دیدم و همین طور ژانویه انگلیس بودم هوا سرد بود و لی نه خیلی برف هم نبود اصلا ، ایتالیا و آلمان رو نمیدونم .
  سپاس

  • Majid Erfanian

   سلام
   آذر ماه هوای شهرهای نیمه شمالی ایتالیا کاملا سرد خواهد بود. برای 10 روز این تعداد شهر خیلی زیاد هست. پیشنهادم رم و فورانس و ونیز و مونیخ هست.
   سفر بخیر

 • نگار

  سلام
  ممنون از وقت گذاشتن و توصیفات قشنگتون
  بهترین زمان از نظر آب و هوا برای سفر به ایتالیا رو بگید؟
  و اینکه سیسیل ارزش گشت و گذار داره؟

  • Majid Erfanian

   سلام
   ممنون از شما. به نظرم ارديبهشت و نيمه اول خرداد زمان خوبى است.
   بله سيسيل هم مثل هر جاى ديگه ايناليا زيبا و ديدنيه

 • M

  سلام و عرض ادب..
  ترسیم شهرها و کشورهای دیدنی از زبان شما برای خوانندگان همچنان بسیار جذاب و پرفایده میباشد.
  موفق و سلامت باشید

 • گيتا

  سلام ممنون از مطالبتون ، اول مهر يه سفر به مونيخ دارم بنظرتون درادامه به برلين برم يا زوريخ ؟ كدام ديدني تر هست ؟ ممنون از وقتي كه ميزاريد

 • نرگس

  سلام
  مطالب و نوشته هاتون عالین
  خدااقوت
  ببخشید یک راهنمایی میخواستم،من کارت راهنمای تور رو چند سال پیش گرفتم ، تور داخلی هم کم و بیش فعالیت کردم، خیلی علاقمندم تور خروجی فعالیت کنم،
  ممنون میشم اگه ممکنه راهنماییم کنید که چطور میتونم فعالیت در این بخش رو شروع کنم ؟
  جسارتا شما خودتون اسیست قبول میکنید؟
  بازم ممنونم🙏

  • Majid Erfanian

   سلام
   ممنونم
   باید با آژانسهای بزرگ صحبت کنید و فرم پر کنید و بپذیرید که یکی دو سفر رو به عنوان دستیار برید تا بعد بهتون تور بدن ببرید.
   یکی از شرایط دستیار برای راهنما اینه که جنسیت مشترک داشته باشه که بتونن هم اتاق باشن.

   • نرگس

    سلام
    ممنونم از راهنماییتون
    ممنون میشم چند تا از آژانس های بزرگ رو که دستیار قبول میکنن اگر میشناسید معرفی کنید.

    • Majid Erfanian

     سلام
     آژانسهاى شناخته شده زيادى داريم كه در حوزه تورهاى اروپا قوى عمل مى كنند. به نظرم از كانون سراسرى انجمن هاى صنفى راهنمايان گردشگرى سراسر كشور مشورت بگيريد

 • مريم

  سلام آقاى عرفانيان عزيز، مثل هميشه دقيق، زيبا و جذاب توصيف كرديد، ايتاليا كه جذاب هست با اين توصيفات شما جذابتر هم ميشه. ممنون كه اطلاعات و تجربه هاى زيبا از كشورها و سفرهاتون رو به اشتراك ميذاريد.

  راستى رانندگان ايتاليايى بدنامترين هستند.

  • Majid Erfanian

   سلام بر شما
   ممنون از محبتتون. خوشحالم که مطلب رو پسندیدید، ایتالیا واقعا جذاب هست.
   بله، من هم در متن اشاره کردم به این موضوع

 • م.ق

  سلام
  عالی است مثل همیشه
  سپاس از شما که بسیار صبورانه و با عشق وقت نوشتن می گذارید تا امثال ما استفاده بهینه کنیم
  انشالا همیشه دست به قلم و سلامت و شاد باشید هر جای دنیا که هستید 🙂

  • Majid Erfanian

   سلام
   سپاس از شما که با محبت همواره مطالب را دنبال می کنید.
   امیدوارم سلامت باشید و زیاد سفر کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *