آلمان,  سفرنامه

نورنبرگ (نورمبرگ)

Nuremberg; Unknown & Beautiful

ناشناخته و جذاب!

به شهرهای دیدنی آلمان که فکر می‌کنیم، در وهله اول یاد شهرهایی نظیر برلین، مونیخ و هامبورگ و در وهله دوم شهرهایی نظیر فرانکفورت و کلن و دوسلدورف می‌افتیم. اما تجربه بازدید از نورنبرگ (یا نورمبرگ) جای تردیدی برایم باقی نگذاشت که شهرهای آلمان هر یک به نحوی زیبا و دیدنی‌اند. پیش‌تر شهر رویایی “وایمار” من را تحت تاثیر قرار داده بود و این بار نوبت نورنبرگ بود که جلوه نمایی کند.

IMG_3139

نورنبرگ (Nürnberg) شاید برای ما ایرانیها چندان شناخته شده نباشد. گردشگران ایرانی اگر به آلمان سفر کنند، بیشتر برلین و مونیخ را مقصد خود قرار می‌دهند. سایر مسافران ایرانی هم که با اهداف غیر توریستی به آلمان می‌روند، بیشتر مقصدشان غرب و شمال آلمان است. وجود پروازهای متعدد از شهرهایی نظیر فرانکفورت، کلن، دوسلدورف و هامبورگ به تهران و مشهد، تایید کننده این مدعاست. اما پروازهای دایر بین شهرهای ایران و نیمه جنوبی آلمان صرفا به پرواز تهران-مونیخ محدود می‌شود که آن هم اخیرا دایر شده است.

نورنبرگ در فاصله 170 کیلومتری شمال مونیخ قرار دارد و بعد از این شهر، دومین شهر بزرگ ایالت باواریا و چهاردهمین شهر بزرگ آلمان محسوب می‌شود. این شهر بر روی رود پِگنیتز (Pegnitz) و کانال راین-ماین-دانوب (Rhine–Main–Danube Canal) قرار دارد که وجود این مسیرهای آبی، حال و هوای ونیز را در قسمت‌هایی از این شهر تداعی می‌کند. نورنبرگ را خیلی‌ها به خاطر دادگاه نظامی معروفش می‌شناسند. دادگاه نظامی نورنبرگ پس از پایان جنگ جهانی دوم برای محاکمه سران آلمان نازی تشکیل شد که البته مهمترین متهمان این دادگاه از جمله هیتلر، با خودکشی به پیشواز حکم بدیهی این دادگاه رفتند.

IMG_3108 IMG_3111

نورنبرگ حدود 1000 سال قدمت دارد. قلعه‌ای تاریخی بر بالای بلندی شهر وجود دارد که می‌توان آن را نماد این شهر دانست. علاوه بر دادگاه نظامی و قلعه تاریخی، نورنبرگ چند عنصر معروف دیگر هم دارد. بازار کریسمس نورنبرگ در ماه دسامبر هر سال میزبان گردشگران زیادی در اروپا است و به عنوان بزرگترین بازار کریسمس این قاره شناخته می‌شود. هم چنین مسیر ریلی بین نورنبرگ و فورت (Fürth)، دومین خط راه آهن آلمان به حساب می‌آید که در سال 1835 ایجاد شده است (فورت در حال حاضر درست چسبیده به شهر نورنبرگ است و دیگر فاصله‌ای بین این دو شهر وجود ندارد). بخش تاریخی شهر (Old Town)، کلیسای بزرگ سنت لورنس (St. Lorenz)، دفتر اصلی آدیداس (Adidas)، دفتر اصلی استدلر (STAEDTLER)، تالار شهر (City Hall)، بازار روز و دو دانشگاه نورنبرگ نیز از سایر عناصر معروف این شهر دوست داشتنی است.

IMG_3102 IMG_3094 IMG_3086 IMG_3099 IMG_3104

نورنبرگ آنقدر دیدنی و جذاب هست که در سفرهای بعدی برای بازدید دوباره از آن برنامه‌ریزی کنم.

IMG_3084 IMG_3116 IMG_3119 IMG_3123 IMG_3126 IMG_3130 IMG_3133 IMG_3137 IMG_3138 IMG_3155

7 دیدگاه

 • زهرا

  باسلام و احترام
  خوبیه این سفرنامه اینه، وقت دلتنگی، بی حوصلگی، رفع روزمرگی ها… وقتی که فرصت رفتنهای حضوری نیست و …؛ بهترین گزینه ی مورد مطالعه است…
  شاد باشید …
  سپاس از شما

 • مه مطهر

  سلام
  می دونی اروپا دیگه برام اون فریبندگی رو نداره، البته شدیدا دلم می خواد لیسبون و انگلستان و اسکاندیناوی رو یک بار تجربه کنم.
  اما مرکز و غرب و شرق و جنوب یکنواخت اند. در آلمان، اطریش و فرانسه آفتاب کمرنگ بی جان به همراه خانه های یکدست، رودخانه ها و کانالهای پر آب و نظم دیوانه کننده؛ این سرزمین یا بهتر بگم این قاره کوچک ولی سرنوشت ساز!
  حالا دلم جدیدتر می خواهد. مثل آمریکای جنوبی! دلم اساطیر تازه و یک دنیای تازه می خواهد که نه تنها قواعدش را بلد نباشم بلکه حتی قواعد کشفش را هم ندانم. دلم بی نظمی یک روز بعد از آفرینش را می خواهد.
  چقدر این بشر عجیب است. تا دیروز دوست داشتم روستا به روستای اروپا را ببینم حالا که در این قاره کار کرده ام، دوستان بسیاری دارم و بسیار دیده ام دیگر برایم فریبا نیست. دستش رو شده! مثل معشوقی که خودش را پنهان کند و وقتی دیدی فریبا و زیباست، پس از چندی انگار دیگر چشمهایش برق نمی زند
  چقدر ماشالا طولانی بود این کامنت عرفانیان!
  آیا به نظرت من خوب می شم ؟

  • Majid Erfanian

   سلام
   کمابیش منظورت رو میفهمم. اما همین مقاصد تکراری ویژگیهایی برای من داره که اشتیاقم همچنان برقراره. امیدوارم شرایط سفر به مقاصد مورد نظرت فراهم بشه برات.
   کامنتی که گذاشتی رو با اجازه ویرایش کردم. هم علامت گذاری کردم و هم غلط های تایپی رو اصلاح کردم. فکر کنم حدود 20 مورد اصلاحی داشت!

 • فردید

  باز میروی. دوباره می بینی
  ما می خوانیم، احتمالن دوباره هم بخوانیم
  می خانیم ولی سفر نمی رویم
  چقدر این استارت ما گیر گرده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *