ایتالیا,  رویدادها,  سفرنامه

اکسپو میلان 2015

Expo Milan 2015

برای بازدید از اکسپوی میلان، چه ماه‌های قبل از آغاز شدنش و چه حدودا 3 ماهی که از آغاز شدنش می‌گذرد، بسیار انتظار کشیدم. هیچ تصوری از اکسپو نداشتم و اطلاعاتم به توضیحات دوستانی که از اکسپوهای قبلی بازدید کرده بودند و یا به توضیحات ویکی‌پدیا درباره اکسپو محدود می‌شد. اما یقین داشتم که با رویداد بزرگی مواجه هستم. در ویکی‌پدیا توضیح داده شده که بعد از بازی‌های جام جهانی فوتبال و بازی‌های المپیک، این رویداد سومین رویداد مهم دنیا محسوب می‌شود و به آن المپیک فرهنگ ملل می‌گویند.

EXPO-2015-Milano-Mascot-mascotte1

المپیک فرهنگ ملل

شکی نیست که بازدید از اکسپوی میلان یکی از تجربه‌های بسیار مهم من بود. برای کسب این تجربه البته هزینه‌های زیادی را پرداختم، اما بی‌نهایت خوشحالم که توانستم در المپیک فرهنگ ملل حضور داشته باشم. به این فکر کردم که چه خوب است تا تجربه خودم را (همراه با اندکی تحلیل) از اکسپو بیان کنم تا شاید به کار بازدیدکنندگان ایرانی که ظرف ماه‌های آتی از اکسپو بازدید می‌کنند  بیاید. اینها اطلاعاتی است که من در جریان بازدید 3 روزه از اکسپوی میلان کسب کردم.

راهنمای اکسپو میلان

– تاریخ فعالیت اکسپو از 11 اردیبهشت (اول ماه May) تا 9 آبان (سی و یکم ماه October) سال 1394 شمسی (2015 میلادی) به مدت 194 روز می‌باشد.

– ساعات بازدید از اکسپو از 10:00 صبح تا 23:00 شب هر روز می‌باشد.

– بهای بلیط روزانه بازدید دارای تاریخ مشخص، 34 یورو و بلیط یک روزه بدون تاریخ مشخص، 39 یورو می‌باشد.

– بهای بلیط 2 روزه اکسپو با تاریخ مشخص، 57 یورو و بلیط دو روزه بدون تاریخ مشخص 69 یورو می‌باشد.

– بلیط 3 روزه صرفا برای نوع بدون تاریخِ مشخص وجود دارد که بهای آن 105 یورو است.

– علاوه بر بلیط‌های روزانه، بلیط شبانه نیز وجود دارد که ساعت ورود آن از 19:00 تا 23:00 است و قیمت آن 5 یورو است. ولی بسیاری از کشورها در این ساعات، برنامه اصلی خود را اجرا نمی‌کنند و صرفا رستوران پاویون‌ها و برنامه‌های عمومی آنها فعال است.

– یکی از راه‌های خرید بلیط ورودی، وب‌سایت رسمی اکسپو به آدرس https://www.expo2015.org است. اما نمایندگان رسمی مختلفی در همه کشورها از جمله ایران برای فروش بلیط وجود دارد.

– زمینه یا Theme اکسپو میلان، موضوع غذا است. عبارت Feeding the Planet, Energy for Life به معنای “تغذیه سیاره، انرژی برای زندگی” عنوان کامل تم موضوعی اکسپو میلان است.

– تعداد 146 کشور از 200 و چند کشور دنیا، در این رویداد حضور دارند و پیش‌بینی‌ها از بازدید 20 میلیون نفر از این رویداد مهم ظرف 6 ماه برگزاری‌اش می‌گوید.

– حال و هوای شهر میلان کاملا تحت تاثیر این رویداد است و همه جای شهر می‌توان آثار برگزاری این رویداد را دید و لمس کرد.

– بهترین وسیله برای رفتن به اکسپو خط M1 یا خط قرمز رنگ مترو است که باید در ایستگاه انتهایی غربی یعنی Rho Fiera از آن پیاده شد. هزینه بلیط رفت و برگشت مترو به نمایشگاه 5 یورو است.

– علیرغم آنکه زمینه نمایشگاه، غذا است؛ اما آنچه که بعد از بازدید از اکسپو بیشتر در ذهن می‌ماند، تکنولوژی است. استفاده کشورها از تکنولوژی‌های جدید به ویژه تکنولوژی‌های تصویری و صوتی، اعجاب انگیز و باور نکردنی است. البته اکثر این تکنولوژی‌ها در راستای همان تم اصلی یعنی غذا و همچنین برای معرفی کشورها به بازدید کننده‌ها استفاده شده است. این نمایشگاه را می‌توان رقابت تکنولوژی بین کشورها دانست که هر یک تلاش کرده‌اند با رونمایی از یک تکنولوژی منحصربفرد، بازدید کنندگان خود را غافلگیر کنند.

– به نوعی می‌توان زبان ایتالیایی را زبان اصلی اکسپو دانست. اغلب راهنمایان غرفه‌ها صحبت‌های خود را به زبان ایتالیایی آغاز می‌کنند و در صورت ضرورت، توضیحات را به انگلیسی هم می‌گویند. زبان اکثر فیلم‌ها، ایتالیایی است و انگلیسی به صورت زیرنویس ارائه می‌شود. راهنمایان اکثر غرفه‌ها به زبان ایتالیایی، زبان انگلیسی و زبان کشور خودشان مسلط هستند.

– شلوغی و ازدحام نمایشگاه به نحوی است که برای بازدید از اکثر غرفه‌هایی که ارزش بازدید دارند، باید مدت زمان زیادی را در صف ماند. گاهی بازدید از یک غرفه نزدیک به یک ساعت زمان نیاز دارد.

– مسیر اصلی نمایشگاه، مسیری عریض و بسیار طولانی است که پاویون کشورهای مختلف در دو طرف آن قرار دارد. نقشه نمایشگاه در بدو ورود به صورت رایگان ارائه می‌شود.

– مسیر اصلی نمایشگاه دارای اینترنت رایگان برای همه بازدید کننده‌ها است!

– در وسط مسیر اصلی نمایشگاه، نیمکت‌ها و وسیله‌های مناسبی برای نشستن و دراز کشیدن بازدید کننده‌ها تعبیه شده است.

– در فواصل نسبتا نزدیکی به هم، دستگاه‌های ارائه کننده آب آشامیدنی قرار دارد. هر دستگاه 8 شیر الکترونیکی هوشمند دارد که 4 تای آن آب معمولی و 4 تای دیگر آب گازدار است.

– طی کردن مسیر اصلی نمایشگاه از ابتدا تا انتها بدون بازدید از هیچ غرفه‌ای، حدود 20 دقیقه زمان نیاز دارد.

– بازدید کامل از غرفه همه کشورها با توجه به صف پاویون‌ها و با توجه به توان جسمی، حداقل و حداقل 3 روز زمان می‌خواهد.

– تجربه بازدید از برخی از پاویون‌ها واقعا فراموش نشدنی است. به همان نسبت، صف این کشورها طولانی‌تر است. پاویون‌های قزاقستان، ژاپن، تایلند، اروگوئه، آلمان، امارات، کره جنوبی، چین، سوئیس، انگلیس و… از این نمونه است.

– شاید مهمترین تلاش صورت گرفته در پاویون‌ها، برای ایجاد یک “تجربه” برای بازدید کننده معطوف شده است. کشورها تلاش کرده‌اند با کمک تکنولوژی، کاری کنند که بازدید کننده بتواند خودش تجربه‌ای جالب به دست آورد. برای همین بسیاری از کشورها به سمت ارائه چیزهایی رفته‌اند که Interactive است و بازدید کننده در فرآیند تولید تجربه نقش دارد. سالن شوی اصلی پاویون ژاپن و سینمای عجیب پاویون قزاقستان را می‌توان حد نهایت این تجربه‌ها در اکسپو دانست.

– استفاده از “نمایش” در این اکسپو بسیار پر رنگ است. این نمایش‌ها شامل نمایش‌ها و اجراهای زنده (نظیر رقص، موسیقی، تاتر موزیکال و…)، نمایش‌ فیلم (نظیر فیلم‌های دو بعدی، سه ‌بعدی، چهار بعدی و چند بعدی)، نمایش‌های تصویری (شامل نمایش تصویر و فیلم در نمایشگرهای عجیب و غریب از ابعاد بسیار کوچک گرفته تا ابعاد بسیار بسیار بزرگ و یا روی اجسام و احجام) و بالاخره خاص‌تر از همه اینها شامل نمایش نمایشگرها (یعنی نمایشگرهایی که در علاوه بر نمایش تصویر، خودشان هم حرکت داشتند و به نوعی نمایش بازی می‌کردند) می‌شد. تجربه‌ای که برخی از کشورها در این زمینه برای بازدید کننده ایجاد کرده‌اند واقعا مثال‌زدنی است.

– در نقطه‌ای از نمایشگاه، حجمی شبیه به درخت وجود دارد که از حوالی شب به فاصله هر نیم ساعت یک بار، نمایشی از نور و موسیقی بر روی این درخت و فواره‌های اطرافش اجرا می‌شود. این نمایش “درخت زندگی” نام دارد.

– اکثر پاویون کشورها دارای بخش رستوران هستند که می‌توان غذای هر کشور را در آن تجربه کرد. به نوعی می‌توان اکسپو را رستورانی بزرگ از کشورهای مختلف دنیا دانست. فلسفه فروش بلیط شبانه 5 یورویی برای ورود به اکسپو را نیز می‌توان فراهم کردن امکان استفاده مردم و به ویژه ایتالیایی‌ها از رستوران کشورهای مختلف دانست.

– کشورهای مختلف دارای پاویون‌هایی با ابعاد متفاوت هستند. پاویون بعضی از کشورها چند طبقه است و بعضی‌ها یک طبقه! ابعاد  پاویون بعضی از کشورها به چند متر ختم می‌شود و ابعاد بعضی از آنها به چند هزار متر! بعضی‌ها دارای یک سالن کوچک هستند و بعضی‌ها دارای تعداد سالن‌های بسیار زیاد!

– به طور کلی این فضاها را می‌توان در پاویون کشورهای مختلف دید (تاکید می‌شود که بعضی از کشورها صرفا یکی از این فضاها را دارند و بعضی از کشورها همه اینها را و بلکه بیشتر): فضای اصلی پاویون برای نمایش توانایی‌ها، دستاوردها و قابلیت‌ها (که هر کشور رویکرد خود را برای این ارائه دارد)، رستوران، سینما، سالن یا فضای اجرای زنده، غرفه فروش نوشیدنی، غرفه صنایع دستی، فضای بازی، تراس، فضای استراحت، فضای انتظار و…

– پاسپورت‌هایی به شکل پاسپورت واقعی و در اندازه واقعی با نام اکسپو طراحی شده است و به قیمت 5 یورو در ورودی اکسپو به فروش می‌رسد. علاقه‌مندان می‌توانند این پاسپورت‌ها را خریداری کنند و به هر غرفه‌ای که رفتند، مهر آن کشور را در پاسپورت خود بزنند.

– ایران هم در این اکسپو حضور دارد و در پاویون خود تلاش دارد تا ایران را – با در نظر داشتن تم اکسپو – معرفی کند. پاویون ایران دو طبقه است که طبقه بالایی برای بازدید و نمایش فیلم و طبقه پایین برای فروش برخی محصولات ایرانی و رستوران غذاهای ایرانی در نظر گرفته شده است. (قصد نقد پاویون ایران را در این مطلب ندارم).

 گزارش تصویری اکسپو میلان

در این بخش، تلاش کرده‌ام تا بخشی از آنچه که در سطور فوق بیان کردم را از طریق تصویر روایت کنم. البته که تاکید می‌کنم این تصاویر هرگز و هرگز نمی‌تواند هیچ درک مناسبی از واقعیت این نمایشگاه ارائه کند. برای افرادی که امکان بازدید از اکسپو را دارند، به شدت بازدید از آن را توصیه می‌کنم.

معرفی فضاهای کلی

Expo (1)یکی از ورودی‌های اکسپو و صف بازرسی وسایل

Expo (5)اثر هنری که در حد فاصل ورودی تا مسیر اصلی قرار دارد

Expo (2)مسیر اصلی اکسپو

Expo (6)آن‌گونه که مشخص است، پاویون کشورها در دو سوی مسیر قرار دارد

Expo (3)مسیر اصلی اکسپو

Expo (8)یکی از فضاهای تعبیه شده برای استراحت بازدیدکنندگان

Expo (9)نمایی از سقف مسیر اصلی از بالای یکی از پاویون‌ها

EXpo 22 (1)در مسیر اصلی، چندین فضای اینچنینی برای نمایش انواع مواد غذایی وجود دارد

EXpo 22 (2)یکی از دستگاه‌های آب آشامیدنی

Expo (7)درخت زندگی

Expo (4)درخت زندگی در جریان اجرای نمایش شبانه

Experience (13)کپی مجسمه بالای کلیسای دومو میلان در ابتدای مسیر اصلی قرار دارد

تجربه‌سازی کشورها

Experience (1)تجربه‌ای که برزیل برای بازدیدکنندگانش تدارک دیده

Experience (4)یکی از سالن‌های پاویون ژاپن و تجربه‌ای از نور و موسیقی

Experience (6)پاویون روسیه و سقفی آینه مانند

Experience (7)بخشی از پاویون آلمان برای درک ویژگی خوراکی‌هایی که می‌خوریم

Experience (8)تجربه نشستن روی شکلات

Experience (9)پاویون آذربایجان، با حرکت دست نور داخل گل‌ها روشن می‌شد

Experience (10)ترسیم گل با حنا بر روی دست در غرفه قطر

 Experience (11)تجربه‌ای جدید از نشستن

Experience (12)غرفه صنایع دستی یکی از کشورهای آفریقایی

نمایشگرها

LCD (1)اسپانیا از صدها بشقاب به عنوان نمایشگر استفاده کرده بود

LCD (2)یکی از نمایشگرهای پاویون امارات که ناگهان وسط نمایش از دل صفحه بیرون می‌آمد

LCD (3)نمایشگر محدب در غرفه روسیه

LCD (4)نمایشگرهایی در دیگ‌های پخت غذا، کره جنوبی

LCD (5)نمایشگر اروگوئه هم نمایش می‌داد و هم متناسب با تصویر حرکت می‌کرد

LCD (6)همان نمایشگر و تغییر وضعیت متناسب با تصویر

LCD (7)همان نمایشگر و تغییر وضعیت متناسب با تصویر

LCD (8)همان نمایشگر و تغییر وضعیت متناسب با تصویر

LCD (9)پاویون چین؛ این دیگر نمایشگر نبود، یک نوعی از نمایش تصویر با نور بود

LCD (10)نمایشگرهایی در دیواری از پاویون انگلیس

LCD (11)همان دیوار و همان نمایشگر

LCD (12)یک نمایشگر ابداعی (فضای نمایشی) عجیب و غریب در پاویون تایلند

LCD (13)نمایشگری بزرگ در پاویون شیلی

 نمایش‌ها

Fun (3)نمایشی در پاویون مجارستان

Fun (4)اجرای موسیقی در پاویون آرژانتین

Fun (5)استقبال بازدیدکنندگان از موسیقی آرژانتینی

Fun (6)اجرای برنامه در بیرون پاویون قزاقستان برای افرادی که در صف انتطار ورود ایستادند

Fun (7)روایت تاریخ با ترسیم تصویر به صورت زنده با ماسه در پاویون قزاقستان

Fun (8)بخشی از تجربه منحصر بفرد نمایش اصلی ژاپن

Fun (9)نمایش عروسکی در پاویون تایلند برای افرادی که در صف انتظار ورود ایستاده‌اند

Fun (2)اجرای موسیقی و نمایش در بیرون پاویون لهستان

Fun (1)تجربه بازی در پاویون آلمان

خوراکی‌ها

 Food (6)غرفه وافل‌های بلژیکی

Food (3)غذاهای بنگلادشی

Food (5)شکلات و شیرینی ایتالیایی

Food (1)شیرینی و خرمای آفریقایی

Food (4)برنج-برگر ژاپنی

Food (2)پن‌کیک هلندی

Art (4)مجسمه شکلاتی بلژیکی

هنر و غذا

Art (1)یکی از آثار هنری در نمایشگاه هنر و غذا در پاویون ترکیه

Art (2)اثر هنری دیگر در همان محل

Art (3)و اثر هنری دیگر در همان محل

پاسپورت نمایشگاه

Pass (2)پاسپورت یادگاری نمایشگاه

Pass (1)نمونه‌ای از مهر کشورها در پاسپورت نمایشگاه

Pass (3)نمونه‌ای دیگر از مهرها و البته مهر پاویون ایران

پاویون ایران در اکسپو میلان 2015

Iran (5)پاویون ایران از بیرون

Iran (1)ورودی پاویون ایران

Iran (3)ایده‌ای از حوض و ماهی که در کف طبقه بالای پاویون ایران اجرا شده

Iran (2)نمایشگرهای پاویون ایران

Iran (4)و رستوران ایرانی در طبقه پایین پاویون ایران

حواشی

No Explanation (1)پیش به سوی اکسپو

No Explanation (2)چراغ خواب شکلاتی

No Explanation (3)بدون شرح

No Explanation (4)امان از قهوه‌های ایتالیا

No Explanation (5)بدون شرح!

21 دیدگاه

  • Majid Erfanian

   سلام
   با توجه به شلوغی سفارت کمی بعید است.
   شاید بهتر باشد از طریق تور اقدام کنید که وقت سفارت از پیش تعیین شده دارند

 • ایمان

  سلام مجدد
  من سه هفته هست بلیط اکسپو رو خریدم ،ولی از اونجایی که سفارت هنوز پاسخی نداده ودیگه عملا دیره میخاستم بدون راهی وجود داره که بلیط رو پس بدم یا به یکی دیگه واگذار کنم؟

  • Majid Erfanian

   سلام
   متاسفانه در این خصوص اطلاعی ندارم. اما میدونم که هر فرد دیگری هم میتونه از این بلیط استفاده کنه

 • ایمان

  سلام
  اینکه میگند ویزای ایتالیا به خاطر برگزاری نمایشگاه بدون دعوتنامه هم اوکی میشه
  آیا صحت دارد ؟

  • Majid Erfanian

   سلام
   اگر شرایط شغلی شما نشان دهنده ضرورت بازدید از اکسپو باشد و مدارک شما نیز مدارک کافی برای گرفتن ویزا باشد، با داشتن بلیط ورودی اکسپو و رزرو هتل و بلیط پرواز می توانید برای ویزای ایتالیا اقدام کنید

 • خاطره

  مجید عزیز ممنون.
  سپاس که وقت میذاری و دانستنی هات رو با ما به اشتراک میذاری
  با 3 روز وقت گذاشتن میشه کل اکسپو رو دید??
  میدونید میانگین روزانه بازدیدکنندگان چ
  چه تعدادیه??
  بازم ممنون

  • Majid Erfanian

   سلام
   خواهش می‌کنم. من با علاقه این کار رو انجام میدم.
   اگر اهل پیاده رفتن باشی و زیاد استراحت نکنی، آره سه روزه میشه.
   برآورد بازدید کل اکسپو در 6 ماه حدود 20 میلیون نفر هست. این یعنی ماهی 3.300.000 نفر و این یعنی حدودا روزی 110.000 نفر.
   ارادتمند

 • نوید خواسته

  سلام مرد
  گزارش فوق العاده ای بود. مخصوصاً – همونطور که خودت اشاره کردی – برای کسانی که قصد بازدید از این اکسپوی بزرگ رو دارن. ممنون برادر…
  البته نقدهای بسیار زیادی درباره غرفه ایران خوندم که واقعا مایه آبروریزی بوده! خصوصاً از لحاظ طراحی معماری غرفه و چگونگی استفاده از المان های بومی در فضا…
  اما خب؛ باز هم همونطور که گفتی؛ در این جستار قصد نقد نداشتی. امیدوارم زودتر نظرت رو در این باره بخونم…
  قلمت پایدار رفیق

  • Majid Erfanian

   سلام
   ممنونم. آره این گزارش رو سعی کردم به نحوی بنویم که راهنمایی بازدید از اکسپو میلان باشه. امیدوارم که به کار علاقه‌مندان بیاد.
   غرفه ایران، محاسن و معایب مختلفی داشت. اما در مجموع اصلا راضی کننده نبود. شاید راجع بهش بنویسم، البته اگر تعدد مطالب ننوشته دیگه‌ام فرصتی باقی بذاره!

 • بهمن

  با سلام و تشکر فراوان از مطالب ارزشمند تان
  سوالی داشتم مهرماه عازم بوسنی هستم دوست دارم کرواسی را هم ببینم. ایاگرفتن ویزای مستقل الزامی است؟
  در بوسنی کجاها را بیشتر برای دیدن توصیه میکنید؟
  ممنون

  • Majid Erfanian

   سلام. خواهش می‌کنم.
   بازدید از کرواسی یا نیاز به ویزای مستقل کرواسی دارد و یا نیاز به ویزای معتبر شنگن. یعنی با ویزای معتبر شنگن نیز می‌توان وارد کرواسی شد، بدون آنکه ویزای خود کرواسی را داشته باشید. من تجربه ورود به این کشور را با ویزای شنگن دارم. صرفا موقع ورود بررسی ویزا کمی زمان می‌برد.
   راجع به بوسنی اطلاعاتی ندارم.

 • م.ق

  سلام و سپاس
  مختصر و مفید و جامع

  ستاره بچینیییییی ,همیشه سفر و نمایشگاه برییییییی,قررباااااانتتتتت 😉

  • Majid Erfanian

   سلام. خواهش می‌کنم
   مختصر و جامع که متناقض هستند! یا مختصر و مفید بوده و یا مفید و جامع؛ اما نمیتونه مختصر و جامع بوده باشه…
   ممنون بهر صورت، ارادت

 • مهتاب

  سلام و ممنون از سایت بسیار کاربردی و مطالب زیباتون.
  من 9 روز دیگه مسافر فرانسه و آلمان به مدت 22 روز هستم. و خیلی خیلی دچار استرس و هیجانم و دائم نگران برنامه ریزی برای یک سفر بهینه !
  اصلا نمی دونم از کجا باید شروع کنم!!! تمام مطالب شما رو خوندم ولی باز هم گیجم!
  ورود من به پاریس هست و جای اقامت هم دارم و از اون لحاظ مشکلی ندارم.
  اقامت آلمانم هم دوسلدورف هست و مشکلی نیست.
  به خصوص در آلمان اصلا نمیدونم کجا می تونم برم؟ برلین؟ فرانکفورت؟ هامبورگ؟؟؟؟؟ از شدت هیجان گیج شدم!

  • Majid Erfanian

   سلام
   نزديكترين مقصد به شما در آلمان از سمت پاريس، كلن هست. شما بايد ببينيد به چه فضاهايي علاقه مند هستيد كه بر اون اساس شهر مورد نظرتون رو انتخاب كنيد.
   توريستي ترين شهرهاي آلمان شامل برلين و مونيخ و هامبورگ هست كه البته برلين و مونيخ براي يك گردشگر جذاب تر هست.
   آرامش داشته باشيد، يقينا سفر خوبي در انتظار شماست

 • نادره

  واى كه چقدر منتظر همچين گزارشى بودم مجيدعزيز مدتهاست دارم درفضاى مجازى هرمطلبى با عنوان اكسپو رو به زبانهايى كه ميشناسم پيگيرى ميكنم ولى بى نظير بى نقص فوق العاده وكامل ترين بود.يك دنيا ممنونتم كه كلى سوالات ذهن منو پاسخ دادى و الان ميتونم به راحتى بدونم دنبال چى بايد تو اكسپو بود.خيلى وقت گذاشتى و زحمت كشيدى براى نوشتن اين مطلب .
  بعداز خروجت از چك تقريبا هر روز سايتت رو بررسى ميكردم وبى صبرانه منتظره اين مطلب بودم البته اصلا فكرنميكردم همچين گزارش فوق العاده اى رو در سفربه روز كنى و منتظر خوندنش بعداز بازگشت به ايران بودم .سپاس سپاس و يه دنيا سپاس چون خيلى خوب ميدونى چقدر اين گزارش به دردم ميخوره وكلى ميتونم ازش استفاده كنم.
  فقط دلم يه تيكه ويديو از زاويه نگاه مجيدعرفانيان به اكسپو هم ميخواست با اينكه ويديوهاى زيادى از اكسپو امسال ديدم ولى كسى كه همچين مطلبى مينويسى قطعا تصاوير فوق العاده اى هم ضبط كرده
  كلى ارزوى خوب برات ميكنم و منتظر هستم هميشه با مطالب فوق العاده ات غافلگيرمون كنى
  سالم و موفق باشى دوست جان

  • Majid Erfanian

   سلام
   البته كه اين كامل ترين گزارش اكسپو نيست! اين رو قطعا از سر لطف ميگي، اما يقينا اين مطلب رو با هدف و رويكرد كمك به بازديدكنندگان احتمالي و علاقه مندان به اكسپو نوشتم و شايد به همين دليل هست كه شما پسنديدي
   نوشتن اين گزارش با در نظر گرفتن زمان مورد نياز براي انتخاب عكس ها و ساير حواشي حدود ٧ ساعت وقت برد كه براي توي سفر زمان قابل توجهي هست!
   بهر صورت ممنونم. بخاطر مسئله ازدحام و مشكل نور در فضاهاي داخلي امكان فيلمبرداري مناسب با دوربین موبایلم وجود نداشت. بناچار بی خیالش شدم، بجز غرفه آرژانتین!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *