آلمان,  رویدادها,  سفرنامه

کریسمس در فرانکفورت

Christmas in Frankfurt

برای سفر بارسلونا که از 4 تا 12 دسامبر برنامه‌ریزی شده بود، از هواپیمایی لوفتانزا بلیط پرواز تهیه شده بود. از آنجا که فاصله زمانی پرواز تهران-فرانکفورت تا پرواز فرانکفورت-بارسلونا نسبتا طولانی بود، توانستم به مرکز شهر فرانکفورت بروم و تجدید دیداری با این شهر تجاری داشته باشم.

وقتی که به بخش تاریخی شهر رفتم، با تجربه‌ای بسیار جالب مواجه شدم. حال و هوای شهر واقعا تحت تاثیر کریسمس، رنگ و بویی متفاوت به خود گرفته بود. طبق یک رسم همیشگی، معمولا شهرهای اروپایی از تاریخ 1 نوامبر به استقبال سال نو می‌روند و لذا در دو ماه پایانی سال، حال و هوای کریسمس و سال نو در شهرهای اروپا قابل لمس است. با این پیش فرض، من حال و هوای کریسمس در شهرهایی مثل لندن، مسکو، مادرید، مینسک، استانبول، بارسلونا و… را تجربه کرده بودم. اما دیدن حال و هوای کریسمسی شهر فرانکفورت، دید تازه ای از این روزها و این مناسبت را به من داد و تجربه‌ای بسیار جالب را برایم رقم خورد.

Christmas in Frankfurt 31

در مقایسه بین تمام شهرهایی که تا به حال در دو ماه پایانی سال در آنها بوده‌ام، به جرأت کریمس فرانکفورت از لحاظ جو و فضا، کرسمس‌تر از همه شهرهای دیگر بود. در اکثر شهرهایی که من تجربه کرده‌ام، حال و هوای کریسمسی از طریق چراغانی و نصب تزئینات در بخش‌های مختلف شهر ایجاد شده بودند. ولی آنچه که در فرانکفورت دیدم، برپایی بازارچه کریسمس متشکل از ده‌ها غرفه متنوع و رنگارنگ بود که با پخش موسیقی کریسمسی همراه بود و آنچه که در غرفه‌ها دیده می‌شد، نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های جذاب و هوس‌انگیزی بود که واقعا هوش از سر بازدید کنندگانش می‌بُرد…

طول این بازارچه بسیار زیاد بود و در تمام مسیرهای اصلی بخش تاریخی شهر فرانکفورت (Old town یا Altstadt به آلمانی) گسترده شده بود. در برخی از قسمت‌های تاریخی که عرض فضای شهری زیاد بود (مثل میدان‌ها) مسیر این غرفه‌ها مارپیچ می‌شد و در نتیجه برای بازدید از تمام غرفه‌های این بازارچه شاید چند ساعت زمان نیاز بود.

Christmas in Frankfurt 1میدان Hauptwache تقریبا آغاز غرفه‌ها بود

.

Christmas in Frankfurt 2یکی از غرفه‌های کریسمس

.Christmas in Frankfurt 3درخت‌های شهر هم کمکِ حال و هوای کریسمس بودند

.Christmas in Frankfurt 4در مقابل کلیسای St.-Katharinen-Kirche قطاری برای بازی بچه‌ها برپا شده بود

یکی از نوشیدنی‌هایی که در این مسیر پر زرق و برق به وفور دیده می‌شد، یک نوشیدنی کریسمسی به نام Glow-wine یا Glühwein بود که در کشورهای دیگر نام‌های دیگری نظیر Mulled wine دارد. این نوشیدنی به طور معمول با ترکیب شراب قرمز و ادویه‌جات مختلف درست می‌شود که به دو صورت داغ و یا گرم ارائه می‌شود. البته نکته جالب اینجاست که این نوشیدنیِ فصلیِ زمستان و ایام کریسمس، نوع غیر الکلی هم دارد و افرادی که تمایل به نوشیدن الکل ندارند نیز می‌توانند این نوشیدنی داغ را تجربه کنند.

Christmas in Frankfurt 5لیوانی که یکی از غرفه‌ها در آن Glühwein سِرو می‌کرد

.
Christmas in Frankfurt 7سردر همان غرفه

.Christmas in Frankfurt 8این روش کباب کردن ماهی در یکی از غرفه‌ها بود

.Christmas in Frankfurt 9همان غرفه و همان ماهی در حال کباب شدن

.Christmas in Frankfurt 10بابا نوئل در بالای سردر خیلی از غرفه‌ها حضور داشت

.Christmas in Frankfurt 11اینجا همه چیز با روکش شکلات ارائه می‌شد

.Christmas in Frankfurt 12یکی از خروجی‌های شکلات اندود شده همان غرفه

.Christmas in Frankfurt 13فکر کنم رنگش جذاب‌تر از طعمش بود

.Christmas in Frankfurt 14بخشی از مسیر بازارچه در طول خیابان Domstraße

.Christmas in Frankfurt 15بخشی از مسیر بازارچه در میدان اصلی بخش تاریخی Domplatz

.Christmas in Frankfurt 16بازارچه و نمایی از ساختمان‌های معروف Domplatz

.Christmas in Frankfurt 17شادی کریسمسی

.Christmas in Frankfurt 18بازارچه با نمایی از کلیسای Domplatz

.Christmas in Frankfurt 19بخش دیگری از بازارچه در Domplatz

.Christmas in Frankfurt 20ازدحام مردم جلوی برخی از غرفه‌ها خیلی زیاد بود

.
Christmas in Frankfurt 22یک غرفه کاملا کریسمسی

.Christmas in Frankfurt 23بازارچه پر از غرفه‌های خوراکی بود

.Christmas in Frankfurt 24بخشی از بازارچه که به موازات و مجاورت رود Main در خیابان Mainkai بود

.Christmas in Frankfurt 25یک غرفه خوراکی دیگر

.Christmas in Frankfurt 26بخش دیگری از بازارچه در میدان بزرگ Rathenauplatz

.Christmas in Frankfurt 27غرفه‌ای برای عشق پنیرها

.Christmas in Frankfurt 28بابانوئل‌هایی که بالای غرفه‌ها نشسته بودند

.Christmas in Frankfurt 29غرفه‌ها و دورنمایی از برج‌های معروف تجاری شهر

.Christmas in Frankfurt 30امتداد بازارچه در مقابل کلیسای St.-Katharinen-Kirche

پی‌نوشت

برای دنبال کردن مطالب جدید، می توانید به کانال تلگرام من https://telegram.me/mrtripic و برای دنبال کردن عکس های من در سفر می توانید به حساب کاربری من در اینستاگرام https://www.instagram.com/mrtripic بپیوندید.

telegram mrtripic
instagram mrtripic

10 دیدگاه

 • مريم

  سلام مجيدجان. چه خوب كه اين فضا و حس و حال رو هم تجربه كردي. عجب گزارش تصويري رنگارنگي دستت درد نكنه؛ هميشه مسافر سفرهاي خوش و شيرين باشي.
  روزهاي پاياني سال تو هر فرهنگي و كشوري يه هيجان و شور و شوقي به همراه داره كه حتي تماشاي اون جنب و جوش و هيجان به آدم انرژي ميده

  هرچي پيشتر رفتم فانتزي ها و خيالپردازي دوران كودكي بيشتر برام زنده شد! حتي ساختمونها هم به نظرم شكلاتي ميومد 😀

  • Majid Erfanian

   سلام
   آره تجربه خیلی خوبی بود. ممنون از تو
   واقعا شور و حال اونجا وصف ناشدنی است. درست مثل شب عید تهران توی میدون تجریش بود…
   چه تجسم خوبی، دوباره که به عکسها نگاه کردم منم بعضی از ساختمونها رو شبیه خونه های شکلاتی دیدم!!!

 • ﻣﺮﻳﻢ

  ﺳﻼﻡ, ﺧﻮاﺳﺘﻢ ﺑﮕﻢ ﻛﻪ ﺗﻮ ﺑﻴﺮﻣﻨﮕﺎﻡ ﻫﻢ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﻧﻮاﻣﺒﺮ German market ﻣﻴﺎﺩ و ﺩﺭ ﺩﺳﺎﻣﺒﺮ ﺧﻴﻠﻲ ﺷﻠﻮﻍ ﻣﻴﺸﻪ ﻛﻪ ﺷﺒﻴﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﻋﻜﺴﻬﺎﻳﻲ ﻫﺴﺖ ﻛﻪ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩﻳﺪ, ﺑﺎﻳﺪ ﻳﻜﺒﺎﺭ ﺑﻴﺎﻳﻴﺪ و ﺑﺒﻴﻨﻴﺪ.

  • Majid Erfanian

   سلام
   ممنون از نکته ای که گفتید. امیدوارم به زودی فرصت و امکان سفر به بیرمنگام فراهم بشه و شهر زیبای محل زندگی شما رو ببینم و با شما دیداری تازه کنم.
   سپاس از شما

 • م.ق

  سلام
  سوال: 1- برای کسانی که ترانزیت لوفتهانزا دارند و مجبورن ساعتها در فرودگاه باشند چه پبشنهادی دارید و آیا می توانند از فرودگاه خارج شوند ؟!
  2- یکی از اقوام که از کانادا می اومدند ترانزیت فرانکفورت داشتند می گفت پروازش از کانادا تا آلمان بسیار داغون بود چه تسهیلات و چه غذا و …. اما از آلمان به تهرانش خوب بوده !!
  3- امسال قطر ایر ویز بازم در خطوط هوایی اول شد .آیا تجربه پرواز با این ایر لاین را داشتید !؟
  سپاس و همیشه به شادی و سفر

  • Majid Erfanian

   سلام
   1- در ماه های اخیر، پروازهای ترانزیت لوفتانزا طوری برنامه ریزی شده است که افراد بدون نیاز به ویزا (حتا ویزای ترانزیت)، از این ایرلاین استفاده کنند. پیشتر، مسافرینی که حتا به صورت ترانزیتی وارد فرودگاه فرانکفورت می شدند، با اینکه امکان خروج از فرودگاه را نداشتند، نیاز به ویزای ترانزیت داشتند. در هر صورت برای ورود به شهر (و به طور کلی برای خروج از فرودگاه) راهی بجز داشتن ویزای معتبر وجود ندارد. لذا اگر ویزا نباشد، طول زمان ترانزیت هرچقدر هم که طولانی باشد، باید در فرودگاه ماند. صرفا می توان در فرودگاه با پرداخت یک رقم حدودا 25 یورویی (اگر اشتباه نکنم) از فضای پذیرایی کلاس تجاری (Business Lounge) استفاده کرد.
   2- کیفیت کلی پروازهای یک ایرلاین، نباید چندان با هم فرق داشته باشد. لیکن ممکن است به دلیل سایز، نوع و مدل هواپیما و همچنین مدت زمان پرواز و البته رفتار میهمانداران، کیفیت متفاوتی از پرواز برای مسافر دریافت و ایجاد شود. البته احتمال دارد leg پروازی اول با ایرلاینی متفاوت از لوفتانزا صورت گرفته باشد.
   3- امسال (2014) هواپیمایی کاتای پسفیک رتبه اول را کسب کرد که خوشبختانه من تجربه پرواز با این ایرلاین را در سفر به فیلیپین داشتم. هواپیمایی قطر حائز رتبه دوم بهترین ایرلاین جهان شد که من بارها با این ایرلاین تجربه سفر داشته ام. لیست 10 ایرلاین برتر دنیا را در مطلب “دلم برای آنچه نیستیم می سوزد” نوشته ام.
   سپاس از شما

  • Majid Erfanian

   سلام
   دقیقا، کریسمس مثل روزهای پایاتی اسفند ماه ماست که حال و هوای نو شدن دارد
   ممنون بابت همراهی

 • نادره

  سپاس سپاس سپاس که هرچی میبینید رو بامابه اشتراک میذارید.خیلی حال وهوای عکسها عالی بود خصوصا که عکس خوراکی وشمع هم داشت.قسمت مورد علاقه من.مثل همیشه بایدبگم بسیار عالی آقای عرفانیان نازنین. وبازهم مثل همیشه منتظر مطالب وتصاویر زیبای شماهستیم.پاینده باشید

  • Majid Erfanian

   سلام
   سپاس صمیمانه از اینکه با جدیت همراه هستید و مطالب را با دقت پیگیری می کنید
   خوشحالم که تصاویر مورد علاقه شما بوده است. هرچند که از لحاظ کیفی و فنی، تصاویر فاقد ارزش لازم هستند. همه این عکس ها را با موبایل و در هوایی بسیار سرد (که دستم هیچ حسی نداشت!) گرفتم…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *